Akvaryumunuz İçin Dekorayon Önerileri

Akvaryumunuz için yapacağınız dekoratif çalışmalar sayesinde hem akvaryumunuz daha şık duracak hem de eviniz  ya da ofisiniz daha lüks olacak. Akvaryum dekorasyonu sizin hayal gücünüz ile sınırlı. Ama bunu çok abartmamak lazım. Balıklarınızın ihtiyaçlarını bilmeli ve onları strese sokacak ya da hareketlerini kısıtlayacak derecede aşırıya kaçılmamalı. Aynı zamanda fazla dekorasyon akvaryum temizliğine fazladan vakit harcamanız anlamına gelecek.

Kayaları her türlü akvaryumlarda tercih edebilirsiniz. Şüphesiz ki kayalar akvaryum için vazgeçilmez estetik görünüm sağlayan dekoratif malzemelerdendir. Tuzlu su akvaryumlarında yaşayan akvaryum balıkları, yengeçler ve diğer canlılar aralarında saklanacakları taşlara ihtiyaç duyar. Bunun için bahsettiğimiz gibi kayalar hem akvaryum canlılarınızın ihtiyaçlarını görür hem de şıklık katar.

Su altı dekoru oluşturulurken hayal gücünüzü sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Hayvanat bahçelerinde gördüğünüz akvaryumun veya televizyonda izlediğiniz deniz altı yaşamının bir prototipini evinizde akvaryumunuza uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemelerden biri de şüphesiz ki akvaryum bitkileri. Akvaryum bitkileri ile akvaryumunuz balıklar açısından da dahasağlıklı bir hal kazanır. Bitki seçiminde yapay ya da canlı bitki seçenkleriniz var. Canlı bitkiler daha doğal bir görüntü verirken yapay bitkilerin renkleri daha canlıdır. Canlı bitkiler sudaki nitrojen ve karbondioksid oranını düşürdükleri gibi oksijen oranını artırıp PH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olurlar. Tabi ölü bir bitki nitrojen artışına sebep olacağını unutmamak lazım.

Bunların yanında akvaryumunuz için alacağınız hava taşları ile ekstra bir güzellik oluşturabilirsiniz. Akvaryumunuzda yeteri kadar yer varsa akvaryumlar için dekoratif malzemeler ; kırık gemi, batık uçak, kırık küp vb. malzemeler de akvaryumunuzda hoş ortamlar sağlayacak dekoratif malzemelerdendir. Dekoratif malzeme seçerken malzemenin zararlı kimyasallar içermediğinden ve balığınıza zarar verecek kimyasalları suya sızdırmayacağından emin olun.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın