Bakımı En Zor Olan Balıklar

Burada listeleyeceğimiz balıklar yeni başlayanlar hiç bakmaması gereken türlerden. Sadece çok tecrübeli akvaryumcuların bakabileceği ve çok özenli yetiştirilmesi gereken canlılar.

Cichla ocellaris (Kelebek peacock bass)

Zorluk Seviyesi: Uzman
Ortalama Boyu: 75 cm
Minimum Tank Büyüklüğü: 1000 L
Karakteri: Çok Saldırgan – Yırtıcı
Dayanıklılığı: Orta
Su Sıcaklığı: 23.9 – 27.8 °C
Ortalama Ömrü: 10 Yıl
Ph Seviyesi: 6.5 – 7.5

Yukarıda da görüleceği gibi aslında bu balık herkesin bakabileceği bir tür değil. Çok büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Canlı balık ile beslenmeyi tercih eder. Amonyum ve nitrata karşı hassastırlar bu sebeple düzenli su değişimine ihtiyaç duyarlar. Boyu 70 cm in çıkabildiği gibi ağırlığı da 4-5 kilograma ulaşabiliyor.

Anavatanı Güney Amerika’nın kuzey kıyılarıdır. Oldukça yırtıcı bir balık türü. Ağzına giren her balığı yiyebilir.  Çoğunlukla canlı balık ile beslenmeleri gerekir. Bulunduğu alanda farklı balıkları istemezler. Eğer alanları darsa kendi türüne de saldırabilir. Akıntılı suları tercih ederler. Akvaryum ortamında üredikleri pek görülmemiştir genelde özel havuzlarda ürerler.

Electrophorus electricus (Elektrikli yılan balığı)

Zorluk Seviyesi: Uzman
Ortalama Boyu: 250 cm
Minimum Tank Büyüklüğü: 1000 L
Karakteri: Saldırgan
Dayanıklılığı: Orta
Su Sıcaklığı: 23.3 – 27.8 °C
Ortalama Ömrü: 15 Yıl
Ph Seviyesi: 6 – 8.5

Önceki balığımız gibi anavatanı Güney Amerikanın kuzey bölgesi.  Elektrik üretebilen ender bir tür. Avını yakalamak için kullanırlar ürettikleri elektriği. 600 volta kadar elektrik üretebilirler. Bu güçte bir elektrik büyük bir memeliyi bile hareketsiz kılabilir. Elektriği sadece avlarını yakalamak için değil yönlerini bulmak ve avlarının yerini tesbit etmek için de kullanabilirler. Ağırlıkları 20 kg a kadar çıkabilmektedir.

Eğer bu balığa bakabilecek kadar büyük bir akvaryumunuz ve ekipmanlarınız varsa ve bakması çok zor tür değil. Beslenmesinin de biraz maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Canlı balığı tercih ederler ama ağızlarına girebilen bütün etleri yiyebilirler.

Akvaryumdaki değişimlere karşı hassastırlar. Sularının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Nefes almak için sık sık akvaryum yüzeyine çıkarlar.  Genelde zamanlarının çoğunu akvaryumun tabanında dinlenerek geçirirler. Akvaryumun bakımını yaparken elektrik geçirmeyen ekipmanlar kullanılmalı.

Aba Bıçak Balığı (Gymnarchus niloticus)

Zorluk Seviyesi: Uzman
Ortalama Boyu: 160 cm
Minimum Tank Büyüklüğü: 1250 L
Karakteri: Saldırgan
Dayanıklılığı: Çok Saldırgan – Yırtıcı
Su Sıcaklığı: 23.3 – 27.8 °C
Ortalama Ömrü: 14 Yıl (Doğada 40 yıla kadar yaşabiliyor)
Ph Seviyesi: 6.5 – 8

Anavatanı Orta Afrikanın batı kıyıları. En büyük bıçak balığı türü boyu 160 cm i ağırlığı da 18.5 kg ı bulabiliyor. Elektrikli yılan balığı gibi elektrik üretebiliyor ama o güçlü bir elektrik olmadığı için sadece yolunu ve avını bulmak için kullanıyor. Genellikle düşük akıntılı sularda yaşarlar. Çok hızlı büyüyen bu tür oldukça saldırgandır, öyleki sahiplerine saldırdıkları bilinmektedir. Eğer dikkat etmezseniz parmağınızı çok kısa bir sürede koparabilirler. Bakması maliyetli ve çok geniş alan ihtiyacı olduğundan herkese göre bir balık değil. Aslında bu şartlar sağladıktan sonra bakması çok zor değil. Tek başına beslenmesi tavsiye edilir çünkü kendi türlerine bile saldırabilirler. Zamanının büyük kısmını tabana yakın yerlerde geçirir.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın