Evcil Sürüngenler

Evcil Sürüngenler
BUKALEMUN Chamaeleo pardalis (Panter Bukalemun)
Ergin Boyu 30 cm
Vivarium Tropikal orman
Beslenme İnsektivor, Arboreal,Agresif

Renk değiştirdiği için herkesin ilgisini çeken Bukalemunlar dünya genelinde evde en çok beslenen kertenkeleler arasında yer alır. Seçeceğiniz türe bağlı olarak fiyatlar oldukça yükselebilmektedir. Yurtdışından gelen belirli Bukalemun türlerinin gümrük evrakları, ulaşım masrafları ve gümrük masraflarıyla birlikte bir hayli pahalıya gelebileceğini unutmayın. Ayrıca Bukalemunları bir evcil hayvan olarak isimlendirmek mümkün değildir çünkü hiçbir zaman evcilleşmezler. Genel olarak tüm Bukalemunların yurtdışından ve bilhassa tropikal bölgelerden geldiği düşünülmesine rağmen ülkemizde, özellikle sıcak iklimli bölgelerde de birçok farklı Bukalemun türü yaşamaktadır. Bakımlarında oldukça dikkat olunması gerekmesine karşın kesinlikle bakımda gösterdiğiniz özene değecektir. Zira renk değişimlerini izlemek, ne kadar zaman geçerse geçsin sizin için her zaman hayret verici bir deneyim olacaktır.

 

GEKO Gekko gekko (Tokay Geko)
Ergin Boyu 35 cm
Vivarium Tropikal orman
Beslenme İnsektivor, Arboreal,Agresif

Gekolar, kertenkelelerin kalabalık ailelerinden birini, (Geckonidae) meydana getirirler. Agama’lar ve iguana’lar gibi kalın dilli kertenkelelerdendirler. Büyük, kalın ve etli olan bu dilin hemen bütün yüzeyi ağzının tabanına yapışık olmasıdır. Sadece dilin ön ucu serbest olup, gekonun, avını yakalayabilmesi için ağızdan dışarı çıkabilir.

Geko’lar, göz kapaklarının yılanlardaki gibi gözün önünde birleşmiş olması dolayısıyla agama’larla iguana’lardan ayrılırlar. Gözleri, saat camına benzemiş olan gözkapaklarının arkasından görür. Bundan ötürü de geko’ların agamalarla iguana’larda rastlanmayan sabit ve donuk bir bakışı vardır.

Gekoların üç yüz kadar türleri arzın bütün sıcak kısımlarına ve özellikle Hindistan ve Avustralya çevrelerine dağılmıştır. Tüm uzunlukları 20 35 santimi geçmez. Çöl bölgelerinin bazı gekolarının dışındakiler, parmaklarının, genişleyerek yapışkan ve yastıklı birer organ halini almış olmasından tanınırlar. Bu sayede en pürüzsüz yüzeylerde ve tavanlarda bile şaşılacak bir rahatlıkla koşabilir.

 

İGUANA İguana iguana (Yeşil İguana)
Ergin Boyu 150 cm
Vivarium Tropikal orman
Beslenme Herbivor, Arboreal,Agresif

İguanalar, soğuk kanlı sürüngenlerdir. Bakılması sanıldığı gibi kolay değildir ve evcil hayvan olarak yaşatmak zordur. Bir iguana beslemeye karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir çünkü hem bakımları pahalıdır, hem de özen ister. Doğru ısı ve ışıklandırılmada tutulmalıdırlar ve doğru şekilde beslenmelidirler. Bakıldıkları kafeslerinin içine rahatça sığabilmeleri ve hareket edebilmeleri de önemlidir. Çünkü, büyük bir ihtimalle, aldığınız iguananız zamanla size geldiği boyundan daha uzun ve büyük (200 cm.) olacaktır (doğada yetişkin bir iguana, 1-2 metre olabilmektedir).

Bütün bunların yanında, canınız sıkıldığında kolayca yeni bir sahip bulamaz ya da onları sokağa atamazsınız!

 

BOA YILANI Erix conicus
Ergin Boyu 1 m.
Vivarium Çöl
Beslenme Karnivor, Agresif

PİTON Pyton reticulatus
Ergin Boyu 9 m.
Vivarium Tropikal orman
Beslenme Karnivor, Arboreal, Agresif

Evde Yılanların beslenmesi aslında oldukça kolay. Akvaryum besleyenler canlı yem terimine aşinadır büyük ihtimalle. İşte yılanların yemleri de aynı bu şekilde oluşuyor. Genellikle canlı yem yiyen yılanlar, ya balık ya da süt ile beslenebiliyor (süt alıştırılırsa pek çok yılan tarafından sevilen bir gıda aslında). Normal yılanlara bakacak olursak, tabi ki de tavşan, güvercin, kuş türleri, kertenkele, hemstır, beyaz fare ve diğer güvercin hayvanları olabiliyor besinleri. Ama evde beslenecek olan yılanların ağırlıklı besinleri ya canlı yem (balık yemi de uygun), ya da canlı balık (yine balık yemi olarak bilinir) oluyor.

KARA KAPLUMBAĞASI Testuda graeca
Ergin Boyu 30 cm
Vivarium Savan
Beslenme Herbivor, Gruplar halinde beslenebilir.

SU KAPLUMBAĞASI Chrysemys scripta elegans
Boy (Ergin) 30 cm
Vivarium Semi-aquatik
Beslenme İnsektivor, Arboreal,Agresif

 

Genel olarak evde beslenen kaplumbağa türleri kırmızı yanaklı su kaplumbağalarıdır. Evde besleyeceğiniz kaplumbağanızı plastik kaplarda ya da küçük fanuslarda beslemeniz oldukça kısa sürede ölmelerine sebep olabilir. Bakımı aslında oldukça kolay olsa da mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Bu sebeple beslenmelerine ve bulundukları ortama özen gösterilmelidir. Bu canlılar hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar tüketebilmektedir. Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturarak yaşayacakları ortamı dikkatle hazırlayarak kaplumbağanızın ömrünü rahatlıkla uzatabilirsiniz. Ayrıca kaplumbağanızın kemik gelişimini destelemek adına mutlaka yazın hava akımının olmadı yerlerde güneşlenmelerini sağlamanız gerekmektedir. Ancak kesinlikle bir kap içerisinde güneşin altına koymamalı, suya girebilecekleri ve gölgede dinlenebilecekleri alanlar oluşturmalısınız. Kış aylarında ise kaplumbağanız için mutlaka UV A/B lambaları kullanmaya özen gösteriniz.

SU KURBAĞASI Rana temporaria
Boy (Ergin) 10 cm
Vivarium Semi-aquatik
Beslenme Carnivor, Gruplar halinde beslenebilir.

KARA KURBAĞASI Bufo bufo
Boy (Ergin) 15 cm
Vivarium Ilıman orman
Beslenme Carnivor, Kendinden küçükleri yiyebilir.

Vivarium:Yaşam Alanı
İnsektivor::Böcekçil(=Böcekle Beslenen)
Agresif:Saldırgan
Herbivor:Otçul(=Bitkilerle Beslenen)
Carnivor:Etçil(=Diğer Hayvanlarla Beslenen)
Semi-aquatik:Yarı-sucul

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın