Evde Köpek Maması Hazırlama

Hazır mamalarla köpeğini beslemek istemeyenler evde hazırlayacağı yiyeceklerle köpeklerinin sağlıklı  beslenmesini sağlayabilirler Köpeklerin beslenme konusunda temel ihtiyaçlarını gözeterek ( vitamin minarel , karbonhidrat, protein ve yağ) sebze ilaveleri de yapabiliriz.

Köpek maması hazırlarken protein ihtiyacı için kırmızı et, tavuk , balık ve hatta yumurta düşünülebilir.

Sebze konusunda da havuç, kabak, taze fasulye ve kereviz denenebilir.

Evde köpek maması hazırlanması konusunda en önemli iki temel gıda et ve pirinçtir. Ayrıca karaciğer, kemik unu, mısır özü yağı ve tuz da pek çok vitaminin sağlanmasında yeterli olacaktır.

Yetişkin köpeklere fazla yağlı yiyecek verilmesi doğru olmaz, en iyisi yarım yağlı et ve kemikli et olacaktır.

Köpek Beslenmesinde Ev Mutfak Artıkları

Yağsız mutfak artıklarından yağsız etler , yahniler, sülbastılar, et suyuna çorba artıkları köpekleriniz için uygun olabilir. Çıplak sert kemikler ve ufak kemikler verdekten kaçınılmalıdır.

Köpekler Kemik Yemeli mi ?

Her ne kadar yabani köpekler kemik yesede  hayvanlar böylece çok sıkı kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Tabi durumun dışında iyi kemik köpekler için her zaman eğlenceli bir yiyecektir.

Köpeklerin kemik yemesi dişlerinin temizlenmesine çenelerinin güçlenmesine ve de idman yapmalarına da yardımcı olmuş olur.

Köpekler için en ideal kemik eklem yerleri ve ince parçacık olmadan kolayca yenilen kemiklerdir

Evde Köpek Maması Nasıl Hazırlanır

Temel gıdalarımız et ve pirinçtir. Etler küçük kıyılarak haşlanırsa daha pratik olacaktır. Pirinç de yine haşlanmalıdır.  Karışımımızın 3 de 2 si pirinç 3 de biri de et olacak şekilde miktarı ayarlayabiliriz.

Ayrıca vitamin takviyesi için karışımımıza 6 çay kaşığı ham ciğer ( 30 gr-vitamin ve minarel ihtiyacı için ) 1 çay kaşığı mısır özü yağı (Vitamin E) Yarım çay kaşığı iyotlu tuz ve kalsiyum ihtiyacı içinde 1 çay kaşığı kemik unu ilave edebiliriz.

Bu karışımı vermeden köpeğinizin diyet durumu veya herhangi bir rahatsızlığı varsa mutlaka veterinere danışmalısınız.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın