İlk Akvaryumunuzu Kurma

İLK AKVARYUMUZUNU KURMA

Eğer ilk kez bir akvaryum kurmayı düşünüyorsanız size bazı öneriler:

İlk yapmanız gerek aklınızdan bunun çok zor olduğunu çıkarmak.

Bu düşünceye sahip kişiler genelde bir akvaryum yapmaya çalışırken başarısız olan kişilerdir. Bunun en büyük sebebide bilgisizlik.

Eğer başlamadan önce kısa bir araştırma yaparsanız başarılı olma şansınız çok yüksek. Aslında köpek bakmaktan daha kolay ve aynı zevki veriyor.

İHTİYAÇLARIMIZDAN BAHSEDELİM

Yeni başlayanlar için önerimiz 75-100 litre kapasiteli bir tank ile başlamaları. Hem çok pahalı değiller hemde bakımı daha küçük olanlara göre daha kolay. Ne kadar geniş olursa o kadar iyi aslında. En ekonomik olanları yanında kapağı ve ışıklandırmaları olanlar.

Sonraki aşama filtre sistemi. Basit bir elektrikli filre başlangıçta işimizi görecektir hem bakımı da kolay. Seçeceğiniz filtrenin biyolojik süngerinin olması daha iyi olur çünkü içeride azot döngüsünü ve diğer kimyasal işlemleri yapan bakterilerin için yeni bir alan oluşmuş olur.

Diğer önemli konu ısıtıcı. Isıtıcılar pek pahalı değil. Ama şunu unutmayın ödediğiniz paranın hakkını verecek bir cihaz alacaksınız. Fiyat aralığı çok fazla olmadığı için kaliteli bir ürün almak daha iyi. Kaliteli bir cihazdan yıllarca sıkıntısız verim alırsınız.

Sıradaki konumuz çakıllar ki çok farklı renklerde bulabilirsiniz. Bu konuda balıkları aldığınız yere danışabilirsiniz. Bu konu da akvaryumunuzdaki sağlık için önemli. Bununla birlikte biraz dekoratif malzemeler ve bitkiler eklemek isteyebilirsiniz. Başlangıçta canlı bitkiler ile de başlayabilirsiniz ama yapaylar ile başlamanızı öneririz. Bu sayede balıklarınızın ihtiyaçları ve sağlıkları ile ilgili konulara daha fazla yoğunlaşabilirsiniz.

Balık olarak da moli ve platiler favori başlangıç balıklarıdır çünkü hem dayanıklılar hem de yeni bir tankın içindeki stresli durumların daha kolay üstesinden gelebiliyorlar. Bu konuda da balıkları alacağınız yere danışmanızı öneririz.

Sonraki yazılarımızda daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız bizi takip etmeyi unutmayın.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın