Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

Kedi bakımı için gerekli olan tüm ekipmanlara göz atalım.

 

 

Bir kedi sahibi olmayı mı düşünüyorsunuz? Yakında eve bir kedi mi gelecek? Ne kadar heyecan verici! Sevimli bir yavru kediden daha eğlenceli bir şey yok. Kediniz hızlı bir şekilde büyüyecek ve uzun yıllar size arkadaşlık yapacak.

Kedi sahibi olduğunuzda evde neler olması gerekir bir bakalım.

 

Kedi kumu ve kedi kumu kabı

Kedi sahibi olmanın avantajlarından biri de , tuvalet ihtiyacı duyduklarında devamlı olarak aynı bölgeye gitmeye eğimli olmalarıdır. Bu ,kediniz için kedi kumu ve kabına sahip olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Kedi kumu için mevcut seçenekler çok geniş bir yelpazede. Bütçe ve işlevsellik anlamında en uygununu tercih etmek gerekiyor.

Kum konusunda söz sahibi olan kediniz diyebiliriz. Eğer kum konusunda bazı isteksizlikleri söz konusu, kedi kumunu beğenmemiş demektir. Bu durumda farklı bir markayı denemelisiniz, sonuç mutlaka olumlu olacaktır.

 

Kedi yatağı

Kediler yaşamlarının %70 inin uyuyarak geçirdikleri için uyuyacakları yer onların çok önemlidir. Ne olursa olsun satın alınacak yatak yumuşak ve sıcak olmalıdır. Bir yastık gibi basit olabilir ama kediler için genelde yuva tipi yataklar tercih (genellikle bir çörek şeklinde) edilmelidir.

 

Tırmanma tahtası

Kediler için tırmalamak içgüdüsel bir davranıştır. Eğer koltuk , halı , ayakkabı gibi eşyaları tırmalamasını istemiyorsanız bir antreman alanı olmazsa olmazlarınızdan. Kediniz buna saldıracağı için sağlam ve dik olmalıdır. Mümkünse lastik tabanlı olması faydalı olacaktır.

 

Mama ve su kapları

Tabii ki, kedi için su ve mama kapları gerekir. Meme kapları paslanmaz çelik ise temizliği kolay olur, buna dikkat etmelisiniz. Cam ve seramik olanlar da tercih edilebilir. Plastik olanları tercih etmemenizi öneririz, akne ve bakterilerin barınması plastik olanlarda daha kolaydır.

 

Kedi oyuncağı

Yavru kediler için oyuncaklar gelişimleri için önemli araçlardır. Kediler oyuncakları ile uzun zaman geçirirler. Her nesneyi oyuncak olarak düşünemezsiniz. Kediniz için tehlikeli olabilecek oyuncaklara dikkat edilmesi gerekir.

Kediniz küçükken elinizle oynayabilir ama büyüdüğünde bunu yapamazsınız. Şimdi sevimli olabilir ama ileride elinize saldırmasını istemezsiniz. Ufak fare oyuncaklar, çıngıraklı toplar v.s. işinizi görür.

 

Bakım ürünleri

Doğru bakım ürünleri ile kedinizin şirin bir görünüme sahip olmasını isteyeceksiniz. Metal dişli bir tarak , kedi tüyü temizleyicisi ,pire tarağı ,kedi temizlik jeli yeterlidir.

 

Kedi taşıma kabı ve yaka kartı

Kedinize sağlam bir yaka kartı koymak hala iyi bir fikir. Kediniz kaçabilir yada yolunu kaybedebilir. Bu çok üzücü bir durum. Yaka kartı ile insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bir kedi taşıma kabına sahip olun. Bu en yakın veterinere götürmek dışında  uzun gezilerinizde de size güvenlik ve kolaylık sağlar. Bir arabanın içinde kedinizin serbest olması iyi bir şey değil. Kedi taşıma kabı seçerken, sadece iyi havalandırılan ve sağlam olduğundan emin olun yeter.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın