Kedi için ev konforu

KEDİ İÇİN EV KONFORU

Kediniz için evde rahat ve güvenli bir ortam sağlamanız, kediniz için mutlu ve sağlıklı bir ortam olmasına sebep olacaktır.

 

 

Yeni bir kedi sahibi mi oldunuz? Kediniz ile birlikte mutlu, huzurlu, uzun yıllar dileriz.

Kediniz ile harika bir iletişim kurabilmeniz için, kediniz için ev ortamınızın güvenli ve rahat hale gelmesi için birkaç detay var :

 

evinize bir de kedi gözü ile bakın

Evinizi çok iyi tanıyorsunuz ama kendi gözünüzle baktığınız için bu böyle. Yakında evinize bir kedi gelecek, bir de kedinin gözünden evinize bakın ve evinizde bir tur atın.

 

Burada yakalamaya çalışacağınız potansiyel tehlikeler şunlardır:

  • Kırılabilir eşyalar. Sehpanızın üzerinde pahalı ve kırılgan bir vazo mu var ?Güzel, o zaman bunu yeniden gözden geçirin. Ya da güzel bir kitaplık rafı ,hassas bir cam? Kediler meraklı hayvanlardır. Eşyalarınızın kırılabilir olduğunu ve kediler tarafından tırmanmaya müsait olduğunu göz önünde bulundurun. Kediniz, eşyalarınız üzerinde yeteneklerini göstermek isteyebilirler. Değerli kırılgan eşyalarınızı koruyarak kedinizi de korumuş olacaksınız.
  • Zehirler. Karınca ilaçları, hamamböceği ilaçları, fare kapanları veya zehir – Evinizde kedinize zarar verebilecek, amacı farklı, amacı zararlı böcekleri yok etmek olan tuzaklar, ilaçlar olabilir. Kediler için zararlı olmadığından emin olmadığınız (emin değilseniz veteriner danışın) bu şekildeki bir ürünü evinize almayın.
  • Kablolar. Elektrik kabloları ve telefon kabloları kediler için çok cazip hedeflerdir. Kuvvetli bir ısırık kediniz için ölümcül bir şok olabilir.

Kedilerin ulaşamayacağı yerlere koymaya ve saklamaya dikkat etmelisiniz.

  • Boğulma ihtimali. Bilyeler , Paralar, yüzük ,çivi , vs…   Kedi için yeterince küçük bir şey varsa, ağzında oynama ve  yutma ihtimali olacaktır. Bu, kediniz ve sizin için pahalı veteriner faturalarından daha kötü bir sonuç doğurabilir.

 

ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEK

Yukarıdaki tehlikelere karşı alacağınız önlemlerin tamamı kediniz için evin daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Bunların dışında günlük olarak yapmanız yada yapmamanız gerekenler olacak. Sizin için normal olan bir davranış kedi sahibi olduğunuzda tekrar düşünmeniz gereken bir davranış olacak.

Bu davranışları tek tek saymak çok zaman alacaktır. Kısaca evde kediniz için tehlikeli olabilecek hareketleri düşünmeye çalışın. Örneğin çamaşır, kurutma , bulaşık makinası gibi aletlerin kapısını açık bırakmak gibi.

Pencerelerinizi devamlı açık bırakıyorsanız tekrar düşünün? Kedilerin yüksek pencereden düşerek yaralanmaları ve ölmeleri çok yaygındır. Tabi pencerenizi hiç açmayın demiyoruz fakat bu kötü olasılığı her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Ev ortamında yaptığınız her harekete bu çerçevede bakmanız gerekir.

 

Kedi taşıyıcı

Kedi besleyenler için olmazsa olmaz ekipmanlardan biri de kedi taşıma kapladır. En azından veterinere gitme için bile kedi taşıma kabı kullanmalıyız. Bir arabanın içinde kedinin serbest olması çok kötü bir şeydir , çözüm kedi taşıma kabı olabilir.

Muhtemelen de evde güvende kedi tutmak için zaman zaman kullanışlı bir araç olarak bir kedi taşıyıcı işinize yarayacak. Evde iş yaparken, halı koltuk yıkarken yavru bir kedi tehlikeli olabilir. Güvenli ve konforlu bir kedi taşıyıcı kedinizi tehlikeli bölgeden uzak tutmanızı sağlayabilir.

 

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın