Kedi Sahibi Olmaya Hazırmısınız

KEDİ SAHİBİ OLMAYA HAZIRMISINIZ?

Bir kedi almak ve beslemek çok ayrıcalıklı bir durumdur. Bu kararı alabilmeniz için kendinizin ve ev ortamınızın kedi beslemeye uygun olduğundan emin olmanız çok önemli.

Kediler harika arkadaşlardır ve birçok hayvan gibi kediler de çok duygusal hayvanlardır. Kedi sahibi olmak dikkatli bir bakım gerektirdiği için maddi-manevi sorumluluk ve bağlılık gerektirir. Bu uzun süreli sorumluluğa ne kadar hazır mısınız? 

KEDİ DOĞRU BİR KARAR MI?
Kedi beslemenin iyi ve kötü yanları vardır , bunlardan bir kaçına göz atalım ;
İyi Yanları
Yoldaşlık  – Kediler köpekler kadar sosyal hayvanlar değildir, ama yine de bilinenin aksine sahibine bağlıdır. Kediler evde kucağınızda uyurken rahatlıkla kitabınızı okuyabilirsiniz.
Sağlık-Mutluluk  – bir evcil hayvan ile yaşamak -normal şartlarda- her zaman için iyidir. İnsana sabahları mutlu kalkmak için bir neden verir ,mutluluk verir. Kedi sahibi olmak için tek neden sağlık ve aktivite ise köpek sahibi olmak sık sık sizi yürüyüş yapmaya teşvik edeceği için kediden daha mantıklıdır.

Kötü Yanları
Tahrik  – Özellikle genç yaşlarda kendi cinsinden diğer hayvanların tahriki ile sokağa fırlayabilir ve başınıza dert açabilir. Dışarı çıkması daha büyük hayvanlara göre çok daha kolay olduğu için evde tutulması zor olabilir. Küçüklüğündeki o sevimli yüzleri, ergenliğe girdiğinde çok aksi ve inat olabilir.
Çocuklar – Bir kedi almak için tek nedeniniz dikkat çekmek yada inatçı çocuğunuzu mutlu etmek ise tekrar düşünün. Çocuğunuz değil ,siz sorumluluk alacaksanız kedi sahibi olun çünkü çocuklar bu sorumluluğu uzun süre alamayabilir.
Bakımı – Kedi bakımı köpek bakımına göre daha kolay iştir, genel olarak, bu doğru. Ancak, kediler çoğu insan farkında olmasa da daha fazla dikkat gerektirir. 6 aylık bakımını yaparsınız o kadar. Beslemesi de aynı şekilde kolaydır. Ama devamlı devamlı uslu durmasını bekliyorsanız kedi yerine pelüş bir oyuncak alın. Çünkü devamlı bir şeyleri karıştıracaktır ve kuralları delecektir.
KEDİ BESLEMEYİ DÜŞÜNENLERİN FARKINDA OLMASI GEREKENLER

Kedi ile yaşamaya hazırmısınız?
Eğer evinize bir kedi getirecekseniz bazı gereksinimleri-ihtiyaçları belirtmekte fayda var ;
Para  – Eve aldığınız kedinin de maliyetini düşünmek zorundasınız , evinizin giderlerinde tasarrufa gidebilirsiniz ama kedinizin masrafları bunun dışındadır. Düzenli veteriner bakımı, aşı, oyuncak, temizlik ürünleri, pet taşıyıcısı, yatak , v.s.. maliyetlerden bazıları.
Zaman- kediler yalnız oldukları düşüncesi bir efsanedir. Yoğun bir iş günün olsa bile ona önem verecek ona sarılacak vakit bulmalısınız. Gece yada gündüz ona vakit ayırabilmelisiniz.
Bakım  – Evcil hayvanınızın düzenli bakımları için hazır olmalısınız. İyi veterinerle işbirliği yapmalısınız çünkü bir çok hayvan yanlış teşhisten hayatını kaybedebilmekte.
Gelecek planları  – Gelecekle ilgili planlarınızda evcil hayvanınızda olmalıdır.
Check-up – Kedilerden bulaşabilen,hamile kadınlar için sadece tehlikeli olma ihtimali olan tek hastalıktır diyebiliriz ama endişe etmeye gerek yok. Kedilerde olan bu bakteri , kedinin dışkısı ile vücudundan dışarıya atılır.. Temizlik yaparken eldiven kullanır ve temas etmezseniz insana bulaşma ihtimali yoktur.

KEDİ SAHİBİ OLARAK SORUMLULUKLARINIZ ;
Kedinizin düzenli veteriner check-up ve aşıları takip etmelisiniz.
Kedinizi pire, bakteri ve kenelerden korumalısınız.
Güvenli bir ortam sağlamalısınız.
Ve en önemlisi sevginizi hissettirmelisiniz.

GERÇEKTEN HAZIRMISINIZ?
Kedi sahibi olmadan önce hayatınızı ve evinizi onunla paylaşmak uygun mu bundan emin olmalısınız. Bir çok insan bir süre sonra buna hazır olmadığını fark ederek kedisini sokağa yada barınağa bırakmak zorunda kalabiliyor.
Kedi sahibi olmadan önce hayatınızdaki değişikliler ve beklentileriniz hakkında gerçekçi olmaya çalışın ve emin olun. Eğer gerçekten hazır olduğunuza karar verdiyseniz o zaman ilk olarak yerel sığınaklardan bir kedi yada yavru düşünün. Bu sayede ücret konusunda tasarruflu olacağı gibi bir hayatta kurtarmış olabilirsiniz.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın