KEDİ TIRMALAMA TAHTASI HAKKINDA HER ŞEY

Çoğu kedi sahibi, kedilerini mobilyalardan uzak tutmak için mücadele içindedirler. Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? Bu yazımızda hem kedinizin hem de sizin rahatı için bu konuyu detaylıca ele alacağız.

 

Kediler Neden Bir yerleri Tırmalamak İster?

Kedilerde tırmalamak içgüdüsel bir harekettir. Peki neden? Temel olarak 3 sebebi vardır ;

 • Tırnaklarını törpülemek
 • Kendi alanlarını işaretlemek
 • Kaslarını esnetmek

 

Kediler Eşyalardan Nasıl Uzak Tutulabilir?

Tırmalama kedilerin hayatının önemli bir parçası olduğundan ,kedinizi bu eğilimini yönlendirmelisiniz. Onu sadece kanepeden kovmak yeterli olmaz, kedilerinizi mobilyalarınızdan koltuklarınızdan uzak tumanın en iyi yolu tırmalama tahtasıdır.

 

Tırmalama Tahtasının Faydaları Nelerdir?

Kedi tırmalama tahtası ilk bakışta bir kedi sahibi için çok önemli bir aksesuar olarak görülmeyebilir ama kedi sahipleri için aslında vazgeçilmez bir eşyadır. Neden mi?

Tırmalama tahtalarının bir kaç faydasına değinelim ;

 • Yavru kediler için faydası : Kedi tırmalama tahtaları genç yavru kedilerin enerjilerini atmaları için müthiş faydalıdır. Yavru kediler için güzel bir aktivite sağlayarak eve bağlılıklarını artırır.Kedi yeni bir ortama gelmiş ise davranış sorunları ve psikolojik sorunları için güzel bir aktivite olur.
 • Mobilyalarınız için faydası : Muhakkak eşyalarınız sizin için değerlidir.Bildiğiniz gibi kedilerin mobilyalarınızı tırmalamaması için bir uyarı levhası bir işe yaramaz. Bunu yapmaması için bir nedeni olması lazım.Kedinizin mobilyalarınızı tırmalamak yerine onu cezbedecek bir eşyanın olması eşyalarınızın sağlığı için faydalı olacaktır.
 • Kedi sağlığı için faydası : kedi tırmalama tahtaları kediler için aktivite olduğu için stresi azaltır ve onun için bir egzersiz olur. Tırnak sağlığına ve kaslarının sağlığına katkı sağlar. Tırmalama kedilerin sırt ve omuz kaslarını germek için çok etkili bir araçtır.

 

Nasıl Bir Tırmalama Tahtası Tercih Edilmelidir?

ideal bir tirmalama tahtasi
ideal bir tirmalama tahtasi

Kediniz tırmalama tahtasını beğenmez ise büyük ihtimalle eşyalarınıza zarar devam edecektir.

Tırmalama tahtası alırken bu özelliklere dikkat etmeniz hem sizin, hem kediniz hem de eşyalarınız açısından en faydalısı olacaktır.

 • Dokusu :  Kedi tırmalama tahtaları halı ile kaplı olmamalıdır çünkü kediler evde bulunan halı ve paspaslarla bunu ayırt edemez ve diğer eşyalarınızı tırmalamaya devam eder.İşte bu sebepten tırmalama tahtalarının üzeri halat tarzında iplerle kaplıdır. Tırmalama tahtalarında bir diğer özellik de tahtanın uzunluğu. Kedilerde yukarı ulaşmak onlar için tırmalama tahtasını daha cazip hale getirecektir ve koltuk kanepe yerine tırmalama tahtasını seçecektir.
 • Uzunluğu : Kediler tırmanmayı severler , tırmalama tahtasının yeterince uzun olması kedinizin ilgisini çekecektir ve onun için iyi bir aktivite olacaktır.
 • Sağlam Olması : Kediler tırmalama tahtasında egzersiz yaparken güç kullanırlar. Kaza riski açısından ve kedinizin kullanma alışkanlığı açısından tırmalama tahtasının sağlam konumlandırılması önemlidir.

 

 

Eğer tırmalama tahtası yeterince uzun değilse ,kediniz dokusunu beğenmezse ve sağlam olmaz ise ne olacağı konusunda bahse girebiliriz , sonuç tırnak izleri dolu kanepe tabi ki !

 

Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Kedilerin ilk eve girdiğinde tırmalama tahtasına alıştırılması daha kolaydır.Kedilerin tırmalama tahtasına alışması için bir kaç yöntem var ;

 • Tırmalama tahtasını kedinizin sık kullandığı bölgelere konumlandırmalısınız.
 • Kedinizin dikkatini çekebilecek kimyasal kokular sıkabilirsiniz, bu çok etkilidir.
 • Tırmalama tahtası sağlam bir yerde olmalıdır , kedinin sert darbelerinde yada genleşmelerinde sağlam durabilmelidir.
 • Tırmalama tahtası kedinin ilgisini çekebilecek şekilde olabilir yada ilgisini çekebilecek aksesuarlarla donatılabilir.
 • Kedinizin patilerinden tutarak tırmalama tahtasına sürtün, bu onu tanımasını ve alışmasını sağlayacaktır.Bir kaç gün boyunca yapmanız yeterli.

 

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen başarısız mı oldunuz? O zaman tırnaklarını düzenli olarak kestirirseniz eşyalarınız minimum zarar görmüş olur.

Cerrahi işlem ile tırnak söktürmeyi soranlar olabilir , bu ayrı uzun bir konu aslında , tek cümle ile söyleyebileceğim kesinlikle uzak durulmasıdır. Kedilerde ciddi psikolojik sorunlara hatta ciddi acılara yol açabilir ve bu size büyük bir vicdan azabı çekmenize yol açabilir.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın