KEDİLER NE YER?

Kedilerin ana besin kaynağı ettir , kediler de bu besin kaynağı için avlanırlar fakat kedilerin şehir hayatında avlanmaları yada ev kedilerinin avlanması pek  mümkün olmuyor. Kedi mamaları masada arta kalanlardan da oluşturulamaz.Kedilere ev yemeği verirken de dikkatli ve planlı olunması gerekir.

Hayvanserverler genellikle kedilere uygun, fabrikalarda yapılan hazır kedi mamaları verirler.Bu hazır yiyeceklerde kedilerin gelişimi için gerekli olan yüksek besinli albümin ,yağ, karbonhidratlar ve gerekli vitaminler üretici firmalar tarafından garanti edilmektedir. Kedinizi sağlığına dikkat ederek ona uygun bir kedi maması hazırlayabilirsiniz ama zahmetli olduğunu bilmeniz gerekir. Kediler her türlü eti sever , çok yağlı olmamak şatı ile her çeşit eti verebilirsiniz.

Evde kedinize ev yemekleri de verebilirsiniz. Hazır kedi mamalarına alternatif olarak verebileceğiniz besinler vardır.Bunlardan bazılarını inceleyelim.

 

KEDİLER İÇİN EV YEMEKLERİ

Yumurta

Çok değerli bir besindir. yumurtanın akı pişirilmelidir.Çiğ yumurta akının içinde B vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde olduğu için kedilere mama olarak yumurta çiğ verilmez.Yumurtanın sarısı ise çiğ yada pişmiş verilebilir.

Patates,Makarna(Nişastalı besinler)

Kediler bu besinleri sadece pişmiş olarak tüketirler.Kediler için iyi enerji kaynaklarıdır.Bu yiyecekler kedileri şişmanlatabileceği için kilolu kedilere verilmemelidir.

Sebzeler

Hazım için ve dengeli beslenme için önemlidir.Özellikle kilolu kedilerde sebze ağılıklı yiyecekler verilmelidir.Kediler sebzeyi tek başına tüketemeyecekleri için diğer besinlerin içine karıştırılmalıdır.Örneğin köfteye harmanlanarak verilebilir.

Süt-Peynir

Kediler için ideal ,sağlıklı besinlerdir , az tuz içermesi daha uygun olur.Özellikle yavru kediler için yada emziren kediler için faydalı olacaktır.

Balık

Balık kediler için çok kıymetli ve leziz besinlerdir fakat balıkta ısıya dayanıksız ve çok önemli bir vitamin olan B1 vitamini etkisiz hale getiren thiamin adlı bir enzim olduğu için pişirilmesi gerekir.Eğer haşlarsanız balıktaki besleyici maddeler ölür.En iyisi ızgara yapmaktır.Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık,kılçıkları ayıklanarak verilmelidir.

Ciğer

Kediler ciğeri çok sever.Besin değeri yüksek olmasına rağmen diyet görevi de görürler.Çok sık verilmemelidir.Çiğ ciğer kedilerde ishale , çok pişmiş ise kabızlığa yol açabilir.

 

Çimen

Besin değeri olmayan fakat bir kabın içerisinde yerleştirildiğinde kediler tarafından hazmı ayarlamak için kullanılan ve çiğnenen bir besindir.

Kediler tavuğu da çok severler, hazmı kolaydır. Özellikle kabız olan kedilere faydalıdır.

Şunu unutmayın kediler ağız tadını iyi bilen hayvanlardır ve özellikle mama konusunda insanlarla çok iyi iletişim kurarlar.

Kedi beslerken tek tür yiyeceğe yönelinirse o zaman kedinizin sağlığı açısından sakıncalı olabilir.et,süt mamülleri yada başka yiyecekler tek başına dengeli beslenmeyi oluşturamazlar.Farklı besin kaynakları ve vitaminler verilmelidir. Bazen kediler açlık grevi yaparak belirli besinleri talep edebilirler. Bu konuda eğer taviz verirseniz devamı gelecektir ve bu kediniz için sağlıklı olmayacaktır ayrıca beslenme düzeninin tekrar düzene girmesi zorlaşacaktır.Yetişkin kedilere günde 2 kez , yavru kedilere ise günde 3 -4 kez mama verilmelidir.Uzmanlar kedi besleme konusunda dakik olunması konusunu özellikle vurgulamaktadır.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın