KEDİLERDE ÖDÜL MAMASI

Kedi ödül mamaları , kedilerin düzenli,normal olarak yedikleri mamalarının dışında, genelde yaş yada konserve şekilde verilen,özel olarak üretilen, kedileri heyecanlandıran lezzetli yiyeceklerdir.

Kedilerin eğitiminde ödül önemli bir rol oynamaktadır. Bu ödül kimi zaman bir okşama , kimi zaman bir söz , kimi zaman ise bir hediye olabilir. Bunlardan en etkilisi ise , kedinizin ödülü gördüğünde ağzının suyu akacak bir yiyecek olmasıdır.

Kedinize istediğiniz hareketleri yaptırmanız için yada istemediğiniz hareketleri yapmaması için ödül mamaları çok etkilidir.Mantık basit , kediniz istediğiniz davranışı yaptığında küçük bir kedi ödül maması verin. Bunu çok sık yapmamaya dikkat edin çünkü ödül maması vermeden istediğiniz hareketi yapmayabilir. Ödül mamasının sık verilmesi , anlamını yitirebilir, yani ödül veya rüşvet arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız.

Ev yiyeceklerinin ödül olarak verilmemesi gerekiyor.Sucuk, salam, sosis gibi yarı pişmiş ev yiyecekleri kedilerde bir takım sindirim problemlerine ve parazit oluşumuna yol açabilir.

Ödül mamalarının kalorisi yüksek olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.Genelde kedi ödül mamalarının paketinde en fazla ne kadar kullanılması gerektiği yazılıdır.Günde 2-3 tane den fazla kullanılmaması tavsiye edilir. kedilerin genel beslenmelerinde ödül mamalarının payı %10 ‘u geçmemelidir.

 

Hangi kedi ödül maması alınmalı?

Kedi ödül mamaları takviye ve eğitim amaçlı besinlerdir. Kedinizin damak tadına göre ödül mamasının içeriğini seçebilirsiniz. Ödül mamasını verdiğinizde kedinizdeki iştahı gözlemlediğinizde tavuk mu,balık mı yoksa kırmızı et mi bunu anlarsınız.

Kediler genelde düzenli olarak kuru mama kullandıkları için ödül maması seçerken yüksek kalorili olmamasına dikkat edilmelidir. Az yağlı ve protein değeri yüksek olmalıdır.

Ülkemizde de çok farklı ödül mamaları bulunmaktadır. Piyasada bulunan bazı kedi ödül mamaları parazitlere ve bir takım rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Önemli olan kedinin karnının doyması değil, ödül mamasının sağlıklı olmasıdır. Zaten sık kullanılmadığı için kedi ödül mamalarının fiyatlarını da ikinci planda tutmalısınız.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın