KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Yeni kedi sahibi olacakların en büyük soru işareti , kedinin tuvalet eğitimi konusu olabiliyor. Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır ve tuvaletini belirli yerlere yapma eğilimindedirler. Fakat bazı kedilere, bir takım nedenlerden dolayı eğitim vermek durumunda kalabilirsiniz.

8 haftalık bir eğitim ile bu sorunun üzerinden gelmeniz mümkün.

 

EV KEDİSİNE TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

Kedilerde tuvalet eğitimi köpeklere göre daha basit ve kolaydır. Kedilerde tuvalet işi kedinin doğası gereği daha hijyeniktir ve eğitimi de daha pratiktir. Eğitimin amacı, kedinizin  tuvaletini yapacağı yeri göstermek ve alıştırmak diyebiliriz özetle.

 

 

 

 

  1. Ev kedilerinde tuvalet eğitiminin yaşı yoktur. Eve ne zaman aldıysanız o zaman başlar.
  2. Kum kabını, evin tenha ve sakin bir yerine koyun. Bu kedinizin tuvaletini yaparken işine konsantre olmasını kolaylaştıracaktır ve rahat edecektir.
  3. Kum kabını seçerken kedinizin büyüklüğüne uygun olmasına dikkat edin. Rahatça içine girebilmeli ve hareket edebilmeli. Özellikle yavru kedilerde alçak olmasına dikkat edin.
  4. Kum kabının içine koyacağınız kum , dışarıda sokakta yada inşaatlarda olan kumdan farklıdır. Kediler için özel üretilen sıvıyı emme özelliğine sahip özel kumlardır. Bunları petshoplarda bulabilirsiniz. Kediniz yavru ise daha ince taneli kum tercih etmenizi öneririz.
  5. Kumu kedinize göstermeniz gerekiyor. Hatta ilk zamanlar alıştırmak için kedinizi kumun yanına getirerek elinizle yavaşça karıştırın, ilgisini çekecektir.
  6. Bu aşamalardan sonra kedinizin tuvaletini yapması konusunda sıkıntı yaşıyorsanız diğer adımları uygulamalısınız.
  7. Kediniz kumu beğenmemiş olabilir ,farklı özellikteki ve farklı markadaki kumları deneyin.
  8. Kediniz , kum kabına yaklaşmıyorsa, eğer mümkünse kutunun yakınlarına kedi dışkısı koymayı deneyin. Biliyorum biraz mide bulandırıcı ama faydalı olabiliyor.
  9. Kum kabını devamlı temiz tutun, özellikle ilk zamanlarda her tuvaletini yaptığında temizleyin.
  10. Hala sorun varsa kedinizin sağlığı ile ilgili problem olabilir, veterinerinize muayene ettirmeniz gerekir. Bu çok nadir olan yaşanan bir durum unutmayın.

 

NEDEN KEDİ KUMU KULLANMAK DAHA MANTIKLI?

Kediler etraflarında tuvaleti yapabilecekleri bir yer ararlar, nereye yapacağı bulduktan sonra etrafında biraz dolaşırlar ve işini yaparlar. İşi bittikten ve  etrafta birkaç tur attıktan sonra belki koltuğun üzerine uzanırlar belki de kucağınıza yatarlar. Sevimli değil mi?

Şimdi, kedilerin tuvaletini yapmak için nerelere gittiğine, ne yaptığına bir bakalım? Daha tasarruflu olması için bedavaya ayarladığınız bir teneke, gazete kağıdı yada bir kap olabilir. Kediniz de bu şekilde eğitim verdiğiniz için boş teneke yada kutuya tuvaletini yaptı. Sonrasında onun kokusu rahatsız edici olabilir. Ayrıca uzun bıyıkları ile tuvaletini koklama ihtimali de var.

Maddi olarak tasarrufu var sanki. Kedi kumu ve kabı daha pahalıya mal olabilir gibi görünüyor ama hangisi ne kadar değerli?

Kedilerin kum kaplarının haftada iki kez tamamen temizlenmesi tavsiye edilir. Bu kabın silinerek ve yeni kum ile doldurularak temizlenmesi gerekiyor. Haftada iki kez, yaklaşık olarak 15 dakikadan, haftada 30 dakika eder. Bir yıl için hesaplarsak,1 yılda 52 hafta var,  1 yılda toplam 26 saatinizi bu işe ayırmış olacaksınız. Kedi kumu kullanmasanız direk klozete yapsa bile günde 5 er dakikanızı ayırsanız, kedi kumu kullanmak daha mantıklı ve ekonomik olacaktır. Ayrıca sifon için harcanan su miktarı bile kum için ayıracağınız bütçeden çok farklı olmayacaktır.

Kedi kumu ile klozet kullanımı için harcanan süre
Kedi kumu kullanım süresi Klozet kullanım süresi
Günlük süre 5 dk
Haftalık süre 15 dk 35 dk
Yıllık süre 13 saat 30 saat

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın