Köpek Maması Çeşitleri

Köpek mamaları kuru, yaş ve konserve olarak satılmaktadır. Firmalar ürünlerini laboratuvarlarda besin değeri ve lezzet bakımından denetlerler. Aldığınız köpek maması içinde besin değerlerini gösteren bilgiler mutlaka bulunmaktadır.

Kuru Köpek Mamaları

İsmine rağmen bu mamalarda en az yüze 10 su bulunmaktadır. Markaların besin değerleri aynı olsa bile bunların hammaddeleri farklı olduğundan lezzetleri de farklıdır. Kuru mamalar diğer mamalara göre daha ucuzdur ve çok sayıda köpeği olanlar için daha uygundur.

Kuru köpek mamalarını uzun süre saklamak mümkündür . Örneğin 2-3 hafta saklanabilmektedir. Aşırı bekletildiğinde besin kayıpları oluşabilmektedir.

Kuru mamalar sindirim sorunu olan köpeklere daha iyi gelir.

Kuru mamalarda köpeklerde dışkı miktarında artış mutlaka olur ancak kötü kotu diğerlerine göre hada azdır. Köpekler bu mamaları aşırı yemek isteyebilir ve şişmanlayabilir dikkatli ve ölçülü vermekte fayda vardır.

Yarım Kuru Köpek Mamaları

Yarım kuru ve yumuşak mamalar yüzde 25 kadar su içerir. Kuşbaşı et veya lokma iriliğinde taklit olarak hazırlanırlar. Ete benzediğinden köpekler daha çok isteyebilir kullanması ve servisi kolaydır.

Yarım kuru köpek mamaları et alamayan köpek sahiplerinde daha çok tercih edilmektedir.

İştahsız köpeklerinde yemesi daha kolaydır.

Şeker içerikleri fazla olduğundan şeker hastası köpeklerde dikkatli olunmalıdır.

Konserve Köpek Maması

Konserve köpek mamaları çok bilinen mamalardır. Ancak bunları yedirmede farklılıklar olduğunu bilmek gerekir. Bazılarında tahıl vardır bir kısmı ise sadece etten yapılmaktadır. Et konserveleri ile birlikte dengeli beslenme için köpek bisküvisi de yedirilebilir. Sadece etten mal olmuş yiyecekler pahalı oldukları için mamalarla karışık ve köpek bisküvisi ile karışık yedirilebilir. Konserve yiyecekler daha ağırdır ve saklamaları da bilgi gerektirir.

 

 

 

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın