Köpek Seçiminde Doğru Karar vermek

Köpek Seçiminde Doğru Karar vermek

Köpek Seçimi konusunda iki önemli konu vardır. Birincisi bizlerin yaşam alışkanlıkları diğer konu ise köpeğin eğitimi terbiyesi ve davranışlarıdır. Birinci konu ve ikinci konuda doğrudan köpek türlerini ilgilendirmektedir.

Köpek seçimi yaparken cevabı bulunması gereken bazı sorular sunlar olmalıdır.

  • Kaç yaşında olmalı
  • Cüssesi ne olmalı
  • Cinsi ne olmalı
  • Sokak köpeği mi yoksa secereli bir köpek mi olmalı

Yeni Köpek Alırken Yaşı Ne Olmalı

Kararlaştırılacak en önemli konulardan biri kuşkusuz yaştır. Enikler küçük çocuklu evlerde daha çok tercih edilmektedir. Yavru köpeklerin bütün cinslerde daha fazla harekete ihtiyacı olduğunu da unutmamak gerekir.

Yavru köpekler sahiplerini adeta eve bağlar yavru köpeklerin büyütülüp eğitilmeleri bilgi ve çaba gerektirir. Eve gelen yavru köpek kısa sürede size ısınır . Yavru köpeklerin her zaman şefkat ve birlikte zaman geçirmeye ihtiyacı vardır.

Yaşlı köpek alırken bunların ev köpeği olmalarına özen gösterilmelidir. Temiz , sağlıklı , sert mizaçlı olup olmadığını bilmek gerekir.

Yeni Köpek Alırken Cüssesi Ne Olmalıdır

Köpeğin iri olması özelllikle kent yaşamı için sorun olabilir. İri köpekler daha çok müstakil yaşam alanları için uygundur denebilir. Ayrıca iri köpeklerin beslenmesi de oldukça maliyetlidir.

Küçük cüsseli köpekler ise ev ve cocuklu aileler için daha uygundur. Beslemesi daha kolay oyunları daha basittir.

İri cüsseli köpeklerin genelde ömürleri daha kısadır. Örneğin labrador cinsi köpekler 14 yaşına geldiğinde yaşlanmış olurken terier cinsi köpekler bu evreye 20 li yaşlarında gelmektedir.

Ayrıca iri köpekler fazla yediği için fazla kaka yapmaktadırlar kaka temizliğinin daha fazla olacağı da  ayrıca düşünülmelidir.

Yeni Köpeğiniz Dişi mi Erkek mi Olmalı

Alacağınız köpeğin erkek yada dişi olmasına karar vermek en zor kararlardandır. Bu konuda her iki cins içinde olumlu olumsuz bazı konulardan bahsedilebilir.

Dişi Köpek

Genelde dişi köpekler daha fazla ilgi ve dikkat isterler . Eğitilmeleri daha kolaydır. Sahibine bağlılığı daha çoktur ve devamlıdır. Bu nedenle dişi köpeklerden daha fazla rehberlik ve refakat beklenebilir.

Dişi köpeğin en dikkat edilmesi gereken konularından biri yılda iki kez yavrulama dönemi geçirmesidir. Çiftleşme isteğiye bu dönemlerde evden kaçması olasıdır. Bu durumlarda kısırlaştırma düşünülse de bunun ciddi bir maliyet olacağı bilinmelidir.

Erkek Köpek

Erkek köpeklerde çiftleşme döneminde hem kendi sahibine hemde dişi köpek sahiplerine zarar verebilir. Bu dönemerde dikkat edilmelidir.

Secereli Köpek Yada Sokak Köpeği

Burada sokak köpeği ifadesini hangi soydan geldiğinin tam bilinememesi nedeniyle kullandığımızı belirtelim. Yani saf kan olmayan köpekler kastedilmektedir.

Sokak köpekleri biline pek çok köpek hastalığından daha az etkilenmektedir. Ancak sokak köpeklerinin huylarını ve davranışlarını kestirmek pek de olanaklı değildir.

Yavru bir sokak köpeği alınacaksa annesi hakkında bilgi alınmalıdır. Melez Köpeklerde yavruar bazı ebeveylerinin en kötü özelliklerini devralabilirler.

Saf kan köpekeri durumları daha belirgindir. Davranışları eğitimleri ilerde ne kadar iri olacağı beslenmesi baştan bilinmektedir.

Öncelikle bir tür üzerinde karar verilmeli bu türün soyunu ve huyunu beğendikten sonra gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacağımıza karar vermeliyiz. Uzun tüylü köpeklerde tarama önemliyken kısa tüylü köpeklerde bu konunun önemi yoktur. Lbrador türü köpekler oldukça tüy döktükleri için evde beslerken çok dikkatli olunmalıdır.

 

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın