Köpekler ve Kediler için Mikroçip Uygulaması

Bu yazıyı okuyan herkes yaşadığı çevrede bir ağaca ya da bir elektrik direğine bantlanmış A4 kâğıdı ve üzerinde kayıp köpek ya da kedi ilanı görmüştür, bu ilanın altında da çok uysaldır, çok masumdur gibi okuyan hayvanseverlerin içini sızlatan duygusal yazılar ve insanlık namına görenlerin araması için ilana eklenen telefonlar. Bu ilanlar yaza girerken çığ gibi büyüyerek artmakta, okuyan her hayvanseverin içini burkmaktadır…

Peki ama köpeğimiz yada kedimiz kaybolunca ağaçlara , direklere ilan asmak dışında yapabileceğimiz başka bir yol yok mudur…? Tabii ki var…

Bir köpek sahiplendiğinizde veya satın aldığınızda belediyeye gidip aynı çocuğunuz olmuş gibi kayıt ettirip nüfus kâğıdınızdaki TC no gibi bir numara alarak köpeğinizin sizin hane halkından olduğunu belgele- meniz gerekiyor. Ve size köpeğinizin yaşı cinsi adı ve özelliklerinin yazılı olduğu bir kâğıt veriyorlar. Ben 10 sene evvel Maya için bu işlemleri yaptırmıştım ama şimdi belediyeler yukarıda yazdığım işlemler dışında köpeğinize ayrıca bir ÇİP de takıyorlar, bu ÇİP i saygın veterinerlerde de taktırabiliyorsunuz. Saygın diyorum çünkü bazı veterinerler sizlerden para almak için ÇİP takıyor ama taktığı MİKROÇİP i başka hiçbir yerde okutamıyorsunuz…

MİKROÇİP dediğimiz şey pilav yaparken kullanılan pirinç büyüklüğünde ve bir makineyle köpeğin ense kısmındaki derinin altına tek hamlede yerleştiriliyor, köpeğimiz hiç bir acı hissetmiyor işlem 2 saniye ancak sürüyor ama o 2 saniyelik işlem beklide can dostumuzun bizden hiç ayrılmaması ve güvenliği için büyük önem taşıyor.

ÇİP in içinde sizin istediğiniz bilgiler giriliyor ( isminiz, telefon numara- nız, adresiniz, köpeğin adı, doğum tarihi vs ) ve bu bilgileri istediğinizde güncelleyebiliyor değiştirebiliyorsunuz. ÇİP i alışverişlerde satın aldığımız bir ürünün üzerindeki barkot gibi düşünün, köpeğimizin ensesine fön makinesi büyüklüğünde ÇİP okuyucu yaklaştırıldığında temas bile etmeden 1-2 metreden ÇİP i ve içindeki tüm bilgileri okuyabiliyor kaybolan köpeğiniz bir veterinere götürüldüğünde sizin tüm bilgilerinize anında ulaşılıyor. Oldu ki köpeğiniz barınağa düştü orada da bu bilgiler anında okunabiliyor ve sahibine haber veriliyor. Ayrıca ÇİP ler her ülkede okunabiliyor. Böyle bir kolaylık varken hala köpeğimize ÇİP taktırmamak çok sevdiğimiz can dostumuza büyük haksızlık olmaz mı?

Bu arada güzel bir haber aldım geçen gün sizlerle de paylaşmak istiyorum. Tarım Bakanlığı ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelin- ciklerine kimlik çıkartarak doğum, ölüm ve kayıp bilgilerini Bakanlığın il veya ilçe müdürlüklerine bildirmesi zorunlu hale getirildi.
Köpek sahipleri: 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Kedi ve gelincik sahipleri: 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde hayvanlarına Mikroçip taktırmakla yükümlü..

Burada ki en güzel ve en çok hoşuma giden kısım ise kayıp durumlarında da bakanlık bünyesinde mikroçip üzerinden köpeği ya da kediyi sokağa terk etme durumlarında da hayvanın sahibine ulaşılabilecek. Geç kalınsa da canlarımız için güzel adımlar atılıyor gibi.

NOT: MİKROÇİP uygulaması GPRS uygulaması değildir. GPRS uygulaması belgesellerde izlediğimiz yabani hayvanların yer ve hareketlerini uydudan takip eden daha karmaşık ve daha kapsamlı bir işlemdir.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın