Köpeklerde Su İhtiyacı

Köpeklerin su gereksinimi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Köpeklerin vucüdunun 3 de 2 si sudan oluşur. Şişman köpeklerin yüzde 50 su kaybetme olanağı varken zayıf hayvanların yüzde 75 su alma imkanı vardır. Köpekler terleme, solunum, sindirim, akciğer ve böbrek işlevleri dolayısı ile su yitirebilirler.

Köpeklerde su dengesinin sağlanmasında alınacak miktarın bilinmesi gerekir. Suyun alındığı kaynaklar oldukça fazladır. Suyun çoğunlukla besinlerden alınması normaldir .

Köpeklerde Günlük Su Tüketimi

Ağırlık Günlük Gereksinim
10 kg 400 ml
20 kg 800 ml
30 kg 1200 ml
40 kg 1600 ml

Sıcak havalarda köpekler terleme ve solunumdaki artışla beraber çok daha fazla suya ihtiyaç duyar . İshali ve böbrek sorunu olan hayvanlardaysa su ihtiyacı yine çoğalır. Yemekten sonra köpeklerin tükettiği suya bakarak normalde ne kadar su içmesi gerektiği kararlaştırılabilir.

Bazı hastalıklarda yine köpeklerde su içme isteğini artırabilir . Köpeğinizin aşırı su içtiğini görmeniz durumunda mutlaka veterinere danışmalısınız.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın