Küçük Akvaryumlarda Bakabileceğiniz Balıklar

Balık beslemeye yeni başlıyorsanız başlangıç olarak küçük bir akvaryum tercih edebilirsiniz. Aşağıda listelediğimiz balıklar bu konuda bizim önerdiğimiz bakımıda zor olmayan balıklar.

Salyangoz Çikliti (Neolamprologus brevis)

  • Zorluk Seviyesi: Başlangıç .
  • Ortalama Boyu: 6 cm (Erkek) – 4 cm (Dişi) .
  • Minimum Tank Büyüklüğü: 20 Litre .
  • Karakteri: Orta derece agressif .
  • Dayanıklılığı: İyi .
  • Su Sıcaklığı: 23,9 – 26,7 °C .
  • Ortalama Ömrü: 8 Yıl .
  • Ph Seviyesi: 8,6-9,5 .

Küçük boylu balıklardır.  Anavatanı  Orta Afrikadaki Tanganyika gölüdür. Bakımı kolay ve dayanıklı balıklardır. Sallyangoz kabuğu içinde yaşar ve kabuk içinde bıraktıkları yumurtalar ile ürerler. Protein ağırlıklı kuru yemlerin yanında, su piresi ve sivrisinek larvası da verilmesi kondisyon arttıracaktır.  İnce kumlu taban alanlarını tercih ederler. Tek seferde 30 dan fazla yavru bırakabilirler.

Cüce Rasbora

Zorluk Seviyesi: Orta .
Ortalama Boyu: 2.5 cm .
Minimum Tank Büyüklüğü: 20Litre .
Karakteri: Barışçıl .
Dayanıklılığı: Hassas .
Su Sıcaklığı: 23,3 – 26,1 °C .
Ortalama Ömrü: 3 Yıl .
Ph Seviyesi: 6-6,8 .

Sazangiller familyasının en küçük üyelerinden. Hatta son keşiflerden önce en küçük 10. omurgalı hayvan olarak sayılıyordu. Yanlız kalmayı sevmezler , 8 yada 10 u gruplar olarak beslenmesi önerilir. Çevre koşullarına karşı duyarlıdırlar bu sebeple yeni başlayanlara önerilmezler. Gelişmeleri için su kalitesi iyi olmalı. Bulundukları ortamda bol bitki bulunması da önerilir. Anavatanı Güney Doğu Asya’dır.Barışçıl bir türdür ve agressif türler ile birlikte yaşamak istemezler.Doğal pigment artırıcılı pul yemleri ve tabletler ile beslenmesi önerilir.

Beta

Zorluk Seviyesi: Başlangıç .
Ortalama Boyu: 7 cm .
Minimum Tank Büyüklüğü: 15Litre .
Karakteri: Az agressif .
Dayanıklılığı: Çok Dayanıklı .
Su Sıcaklığı: 23,9 -30 °C .
Ortalama Ömrü: 3 Yıl .
Ph Seviyesi: 6-8 .

Saldırgan bir doğaları olduğu için yeni başlayanlara önerilmesede, genelde kendi türlerine karşı saldırgan oldukları için 1 den fazla bulundurmayacaksanız bir sorun olmayacaktır.Bakımı da oldukça kolay. Her tür yemle besleyebilirsiniz.Betaya akvaryum arkadaşı bakarken kesici balılardan uzak durun. Uzun yüzgeçleri yüzünden hedef haline gelebilirler. Gerçi Beta gibi agressif bir balığın yüzgeçlerini kesmeye çalışmak pek iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın