Ne kadar soğuk soğuktur?

Bazı köpekler dondurucu soğuktan hiç etkilenmezken, bazıları ise ufacık bir esintide bile çok üşüyebilirler. Egzersizin ve dışarıda geçirilen faaliyetlerin köpeklerin vücut ve ruh sağlığına faydalı olduğunu hepimiz biliriz. Ama termometre eksileri gösterirken ne yapabiliriz? Sevgili patiniz ve mutluluğu arasında birkaç kar parçası durabilir mi?

Soğuk kış günleri ülkemizin dört bir köşesini sardı. Bazı bölgelerde lapa lapa yağan kar çoğumuzu sevindirse de, dondurucu soğuktan içeride sıkışıp kalan hareketli patilerimiz belki farklı bir şekilde düşünebilir.

Her Köpek Özeldir

Köpeklerin gözle de görülebilen farklı özellikleri vardır. Bazıları için küçücük bir esinti bile dondurucu olabilirken bazıları en şiddetli kar fırtınalarında bile Hollywood yıldızlarını utandırabilecek bakışlarla, etrafında bir şey olmamış gibi poz verebilir. Köpeklerdeki ayrıntıları teker teker ele alıp soğuktan ne kadar etkilenebileceklerine bakalım.

Tüy Yapısı: Bazı ırklar kalın, iki katmanlı tüy yapısı ile soğuk havalara karşı harika korunmaya sahipler. Bu ırklara Sibirya Husky‘si, Newfoundland ya da Samoyed örnek olabilir. Kuzey rüzgarlarının estiği soğuk iklimlerde yetişen bu köpek ırklarının anatomik, fizyolojik ve psikolojik açıdan da farklı özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde soğuğa karşı iyi dayanırlar. Sert ama az miktarda tüye sahip olan Tazı ya da Xoloitzcuintli gibi köpekler ise soğuk havalardan en çok dert çeken patilerdendir.

Tüy Rengi: Açık ve güneşli bir günde koyu renkli köpekler az da olsa açık renk tüylü köpeklerden daha fazla ısıdan yararlanabilirler.

Yağ Oranı: Vücuttaki yağ miktarının asıl görevi, hepimizin bildiği gibi, soğuğa karşı korumaktır. Böylece tombiş köpekler tabi ki incecik patilerden bu konuda daha avantajlıdır. Ama o fazlalıkların zararları arasında bu yarar gerçekten önemsiz kalır. O yüzden köpeğinizi hemen şişmanlatmaya çalışmayın.

İklimsel Alışkanlıklar: Sıcak bir ağustos ayından sonra sonbaharda esen 10˚C derece rüzgarların kemiğimizi donduracak kadar soğuk olduğunu hissedebiliriz. Fakat uzun bir kışın ardından aynı rüzgarı hissetmeye başladığımız an, montlarımızı büyük bir heyecanla köşeye atarız. Durum köpeklerde de aynıdır. Soğuk bir ortamda yaşamaya alışan köpekler, kışa daha iyi katlanırlar.

Yaş ve Sağlık: Çok genç, çok yaşlı veya hasta hayvanlar vücut ısılarını uygun bir şekilde kontrol altında tutamazlar. Bu nedenden dolayı bu hayvanların soğuk havalarda özel bir korumaya ihtiyaçları vardır.

Soğuk ve Soğuk Arasındaki Fark

Termometrenin gösterdiği soğukluk bizim değerlendirmemiz gereken tek durum değildir. Bunun yanı sıra dışarıdaki havayı birçok faktör etkileyebilir.

Soğuk Rüzgar: Aniden esen şiddetli bir esinti köpeklerin kürkünden hızlıca geçip kemiklerine kadar petimizi dondurabilir. Böyle durumlarda tabi ki köpeğimizin soğuğa karşı dayanıklılığı da azalır.

Nem Oranı: Yağmur, ıslak kar, yoğun sis gibi petimizin tüyündeki nem oranını artırabilecek durumlar petimizin soğuğa karşı dayanıklılığını azaltabilir.

Bulutlar: Hava kapalıyken petimizi ısıtacak bir güneş ortada olmayınca köpişimizin üşümesine daha fazla ihtimal verebiliriz.

Aktivite: Dışarda vakit geçiren köpişlerimiz çok hareketliyse, kendini ısıtmak için yeterince vücut ısısı üretebilir. Yavaş hareket eden petlerin ise ekstra bir dikkate ihtiyacı olabilir.

Soğuk Hava Rehberi

Genel olarak, köpeklerin çoğunda 5˚C dereceye kadar soğuk hava sıkıntı olmamalıdır. Termometre daha düşük ısıyı gösterdiği zaman ise bazı ırklar kendilerini rahatsız hissetmeye başlayabilir. Hava ısısı 0˚C derecenin altındayken mini, ince kürklü, genç, yaşlı veya hasta hayvanların sahipleri petlerinin rahatına daha fazla önem vermeli. – 5˚C derecenin altında ise her köpek sahibi, petinin soğuk ile ilgili
sağlık sorunu yaşayabileceğinin farkında olmalıdır. Köpeklerin soğuk havada ne kadar iyi hissedip hissetmediklerini anlamak için davranışlarını gözlemlememiz yeterli olur. Köpeğinizin titremesini, tedirgin davranmasını, yavaşlamasını, sızlanmasını, patilerini kaldırıp durmasını veya sıcak bir yer aramasını fark ederseniz onu içeriye almanızın zamanı geldi demek.

Yanında Değilken Kıyafet Giydirmeyin!

Bir hırka, petimizi ısıtmak için iyi bir fikir olabilir ama kıyafet ıslanınca, tüyleri nemlendirir, köpeğin kurumasına fırsat vermez, hatta uzun süre ıslak kalırsa su damlacıkları donabilir bile. Petimizin dondurucu soğuğa karşı korumasız kalmasına ve hastalanmasına sebep olabilir. Petiniz yanınızda olmayıp, sizin kontrolünüz altında değilse, kıyafetleri hiçbir zaman giydirmeyin.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın