TEMEL KEDİ EĞİTİMİ

 

Kedilerin doğuştan gelen, baskın içgüdüsel davranışsal eğilimleri vardır. Kedi eğitimi ,köpek eğitimi kadar kolay olmayabilir ama kedinizin davranışlarını değiştirmek mutlu ve sağlıklı bir ilişki ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Pisi topu yakala , pisi gazete getir , pisi yat , kalk .. Pisi topu yakalamak! Bu tarz komutlar için eğitim vermek kediler için çok olası değildir.

Kedinizin çok hoş bir ev kedisi olması için alması gereken temel eğitimler nelerdir bunlara göz atalım.

 

KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Kediler için tuvalet eğitimi zor değildir. Doğaları gereği temiz hayvanlar oldukları için dışkılarının üzerini kapatmak-gömmek gibi bir eğilimleri vardır. Kedilerin kedi kumu kullanmaları zor değildir. Kedinize tuvalet eğitimi vermek için şu adımları kullanın :

  • Evinizde , kedinizin dikkati dağılmayacak sakin bir yere , üzeri kapalı olmayan kedinizin rahat hareket edebileceği büyüklükte temiz bir kum kabı yerleştirin.
  • Kedinizin kum kabına alışması için kabın yanına temiz su ve yiyecek koyun.
  • Kedinize kumu kullandırmakta zorlanıyorsanız kabın yakınına kedi dışkısı koyabilirsiniz.(üzgünüm ama dışkı kokusu kedi kabını kullanmaya kedinizi teşvik edebilir.)
  • Tuvalet eğitiminde ısrarcı olursanız bir iki gün içinde düzenli olarak kedi kabını kullanmaya başlayacaktır.

 

Birkaç gün içerisinde kedi kumuna alışmamış ise kedinizi kumun yayına getirerek elinizle kumu kazımayı deneyin. Bu kuma alışmasını kolaylaştıracaktır.

Hala bir gelişme yok ise kedinizi temiz tuttuğunuzdan emin olun. Hala kuma gitmiyorsa, daha önce kullanmış ise, kabı iyi bir şekilde dezenfekte edin ve kumu değiştirin. Ayrıca kedi kumunun markasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Kedi kabının da sakin ve tenha bir alanda olması da önemlidir.

Tüm bunlar da işe yaramadı ise bir veterinere danışın. Bazen altta yatan tıbbi nedenlerden dolayı kediniz kum kabını kullanmak konusunda isteksiz olabilir.

KEDİLERDE DAVRANIŞ EĞİTİMİ

Kedilerin davranışları ilk sahibine göre , annesine göre ve ortamına göre  ilk 2 ayda gelişir. Sonrasında 9. Ayına kadar eğitilebilir.

Kedinizde tuvaletle ilgili ,beslenme ile ilgili yada genel davranışları ile ilgili hoşunuza gitmeyen davranışlar olabilir. Ama önce anlamaya çalışın, kedinizin neden bu şekilde davranıyor?

Örneğin kediniz mobilyalarınızı tırmalıyor ise kedinizin içgüdüsel olarak tahrik olduğunu bilin. Bunu yapmaması için ihtiyacı ise pençelerini kaşıyabileceği yada pratik yapabileceği bir alet olabilir.

Kedinizi yaptığı davranışlardan dolayı cezalandırmaktansa eğitmeyi tercih edin. Mobilyadaki çizikleriniz için kedinize vurmayı asla vurmayın, nedenini anlayın ve eğitin. Aksi takdirde ona sadece korku öğreteceksiniz. Yapmanız gereken sadece doğru yeri tırmaladığında ona ödül vermek.

 

 

KEDİLERDE SALDIRGANLIK EĞİTİMİ

Kediniz belirli zamanlarda yada devamlı olarak saldırgan davranışlar sergileyebilir, bazen oyun oynarken sert ve kaba olabilir ,bazen ısırma ve tırmalama eğilimi artabilir. Bunun tedavisi mümkün , en azından bir dereceye kadar.

Bu tarzlarda bir hareketle karşılaştığınızda kedinize herhangi bir tepki gösterin , sadece bir el çırpma bile olabilir bu. Sonrasında ise basit bir şekilde uzaklaşın.

Tabi kedilerin saldırgan olmalarının da bir çok sebebi olabilir. Bunu anlamanız gerekir. Örneğin kedinizin enerjisini atabileceği bir oyuncağının olmaması bile saldırganlığını artırabilir. Bulduğunuz çözümlere rağmen zamanla bu olumsuz eğilimlerin azaldığını göremediyseniz bir veterinerden yardım almanız gerekir.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın