TÜY DÖKME MEVSİMİ YAKLAŞIYOR

Ülkemiz genelinde bu sene neredeyse doğru düzgün kış koşulları görülmedi. Şubat ayının ortasında ağaçlar çiçek açtı, bol güneşli bir
şubat ayı yaşadık. Bu yazıyı kaleme alırken dışarıda biraz kar atıştırsa da önümüzde artık çok kışlar kalmadı. Kış mevsiminin sıcak gitmesi kedi ve köpeklerde de etkili oldu. Tüy dökme şikâyetleri sanki geçen yıllara göre daha fazla oldu.

Genellikle mevsim geçişlerinde yoğun gördüğümüz, havaların ısınması ile artan tüy dökülmesi şikâyetleri biraz erkene çekildi. Çoğu hayvanlarda olduğu gibi kedi ve köpekler de tüy döker. Aslında yaşamları boyunca dökerler. Fakat bazı mevsimlerde, özellikle bahar aylarında artarak devam eder. Bunu şuna benzetebiliriz biz nasıl üzerimizden kazağı çıkartıyorsak hayvanlar da bu kazağı çıkartmaya çalışacak. Bazı hasta sahipleri tüy dökülme şikâyetinin tüm aylara yayıldığından bahsettiğinde, sorduğumuz sorulardan biri de evlerinin ısısı oluyor. Yani bizler evimizi içinde kısa kollularla dolaşacak kadar ısıtırsak, özellikle kediler başta olmak üzere köpeklerde de tüy dökülme şikâyeti tüm aylara yayılacaktır.

TÜY DÖKÜLMESİ MEVSİMSEL Mİ YOKSA BAŞKA BİR NEDEN Mİ VAR?

Tüy dökülmesi, deri problemlerinde en önemli konu beslenme ve bakımdır. Kedi ve köpeğimize dengeli bir diyet veriyorsak, tüy bakımı tarama ile düzenli olarak yapılıyorsa devam edelim.

Mevsimsel tüy dökülmelerinin belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

– Tüy dökülmesinin tüm vücutta olması
– Ani olarak başlaması
– Kaşıntısız seyretmesi
– Dökülen tüylerin yerinde yenilerinin çıkıyor olması

Tüy dökülmesinin normal fizyolojileri dışında olduğundan şüphe uyandıran bazı durumlar da vardır:

– Dengeli ve düzenli bakıma rağmen dökülmenin şiddetli bir şekilde hatta artarak devam etmesi
– Dökülme ile beraber kaşıntı, deride kızarıklık izlenmesi
– Simetrik, derinin görülebileceği kadar yoğun lokal tüy dökülmeleri
– Son zamanlarda artan iştah, iştah sızlık, kilo alımı, kilo kaybı, çok su içme, çok sık idrara çıkma gibi belirtiler.

Bu gibi durumlarda lütfen veteriner hekiminizle temasa geçiniz.

BU DÖNEMLERDE NELER YAPILABİLİR?

Her dönemde önemli olsa da özellikle mevsim geçişlerinde diyet seçiminiz ayrı bir önem taşımaktadır. Hekiminizin önerileri doğrultusunda mutlaka dengeli ve kaliteli bir diyet ile besleme önerilmektedir. Tarama ve fırçalama sıklığına dikkat ederek haftada bir iki kez fırçalama yapmanızı öneririz. Hasta sahiplerinden çok duyduğumuz “ tüy dökme önleyici iğne “ diye bir şey maalesef yoktur. Sadece bu zamanlarda deri ve tüy kalitesini destekleyecek birçok ürüne yine veteriner hekiminizin tavsiyesi ile ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerin dökülmeyi tamamen durdurma gibi bir etkisi olmasa da uzun süreli kullanımlarda dökülmenin azalmasına yardımcı olacak besin takviyeleri ve bitkisel ürünlerdir.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

TÜY DÖKME MEVSİMİ YAKLAŞIYOR” için bir yorum

  • 21 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:40
    Permalink

    Merhabalar size nasıl ulaşabilirim ?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın