YAVRU KEDİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ 5 MALZEME

   Evinize bir kedi mi aldınız? Kedinizin yaşı ne olursa olsun sizin ve kedinizin rahatı için evde bulundurmanız gereken bazı ürünler vardır. Peki bu ürünlerden olmazsa olmazları hangileri? En az maliyetle nasıl başlayabiliriz?

Kedi besleyecekler için olmazsa olmaz 5 ürün sayacağız ;

  1. Kedi kumu
  2. Kedi kumu kabı yada Kedi tuvaleti
  3. Kedi maması
  4. Kedi taşıma kabı
  5. Kedi tırmalama tahtası

 

1- Kedi Kumu

kedi kumu
kedi kumu

Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır. Kediler tuvaletlerini yaparken kedi kumu kullanmak hem sizin hem de kediniz için daha hijyenik olacaktır. Kedi kumu seçerken de kedinizin yaşına göre yada kumun özelliklerine göre seçim yapılabilir.

Yavru kediler için hangi kumu tercih etmeliyiz?

Kediler için şu yada bu kedi kumu daha iyidir dememiz mümkün değil.Kediler hangi kumu istiyorsa hangi kuma eğilim gösteriyorlarsa onu kullanmak en doğrusudur.Özellikle yavru kedilerde kedi kumu seçerken genelde deneme yanılma yöntemi ile doğru kumu bulabiliriz.Yavru kedilerin cildi ve bedeni daha hassas olacağı için doğal, kimyasal etkilerden arındırılmış özellikle iri taneli olmayan kumlar tercih edilmelidir.Yavru kedilerin kumu, tuvalet eğitimi ve alışkanlığı için daha sık temizlenmelidir.

Hangi kedi kumu tercih edilmeli?

Kedi kumu alırken değerlendirmeniz gereken bazı kriterler vardır.

Kediniz için hangi kedi kumunu tercih edeceğinizde en önemli etken kedinizin tercihidir, o sizi yönlendirecektir.Bunun dışındaki diğer kriterler şunlardır:

-Koku emiciliği

-Hijyeni

-Kumun idrar ve dışkı emiciliği

-Fiyatı

-Kimyasal olmaması

 

2- Kedi Kumu Kabı

Kedi kumu kabı yani kedi tuvaleti , kediler için en önemli detaylardan biridir. Kedilerin tuvalet alışkanlığı için olmazsa olmaz diyebiliriz. Kediler yapıları gereği tuvaletlerini kuma yaparlar, bunun için kumu koyabileceğimiz bir kabın olması gerekiyor.

Peki kedi tuvaleti nasıl olmalıdır?

Genel olarak kedi tuvaletlerini 2 ye ayırabiliriz.Açık olanlar ve kapalı olanlar.

Piyasada standart olarak bulabileceğimiz leğen şeklinde üzeri açık tuvalet kapları maliyet olarak uygundur. Fakat hijyen ve kullanım açısından kapalıya göre dezavantajlıdır.

 

 

 

Kapalı kedi tuvaletleri ise daha hijyeniktir.Kediler, kedi kumunu karıştırdıklarında kum dışarı çıkmaz.Ayrıca içinde bulundurdukları filtre ile de kokunun dışarı çıkmasını da engellenmiş olur.

 

 

 

 

3- Kedi Maması

Kediler evlerde tükettiğimiz temel besinlerle beslenemezler. Kediler için özel olarak üretilmiş besin değeri yüksek özel mamalarla beslenmelidir. Evdeki sucuk, salam, sosis gibi yarı pişmiş mamüller kediler için faydadan daha çok zararlı olabilirler. kedi mamalarını genel olarak 2 ye ayırabiliriz.Kuru mamalar ve yaş yani konserve mamalar. Peki hangisini tercih etmeliyiz?

Kediler sadece kuru mama yada sadece yaş mama ile beslemek yanlıştır.Veterinerler kedilerin ağırlıklı olarak kuru mama ile beslenerek ara sıra da yaş mama verilmesini tavsiye ederler.%80 kuru mama , %20 yaş mama diyebiliriz.Mama seçerken kedilerin fiziksel durumu , yaşı ve cinsiyeti dikkate alınarak mama seçilir. 

 

4- Kedi Taşıma Kabı

Kedi taşıma kabı da kedi besleyenler için olmazsa olmazlardan. En azından kedinin rutin bakımları için veterinere götürürken bile buna ihtiyaç duyacaksınız. Özellikle araç ile seyahat yada uçak ile seyahat ederken buna mecbursunuz.

Kedi taşıma kaplarının da kedinin rahat edeceği şekilde olması çok önemlidir.

Bir çok farklı taşıma kabı alternatifleri bulabilirsiniz. Bunlardan bir kaçını bu siteden inceleyebilirsiniz :

 

 

5- Kedi Tırmalama Tahtası

Kediler tırnaklarını törpülemek ihtiyacı duyarlar ve evde bunun için perde, koltuk gibi eşyaları kullanırlar.Bu noktada kedi tırmalama tahtalarının çok önemli bir yeri vardır.Kedi sahipleri evdeki eşyalarını korumak için kedi tırmalama tahtası mutlaka kullanırlar.

Kediler ilk eve geldiklerinde tırmalama tahtasına alıştırılmalıdır. Kedi tırmalama tahtasını seçerken kedinin kullanımına kolay ve onun dikkatini çekebilecek, oyun oynayabileceği bir tarzda seçerseniz işiniz daha kolay olacaktır.

 

 

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın