YAVRU KEDİ NASIL BESLENİR?

Bir yavru kediyi beslerken doğru gıda seçiminde ve yavru kediyi besleme yönteminde çok dikkatli olunmalıdır. Yavru kedinin beslenme çizelgesi hakkında biraz detay bilgi verelim.

Yavru Kedi Nelere İhtiyaç Duyar ,Nasıl Beslenir ?

Yavru kediler olgun kedilerden daha farklı beslenme yöntemleri vardır. Yavru kedinin 4 haftadan sonra bakımı kolaydır. Bu zamana kadar çok hassas olunması gerekir. Yavru kediler için özel olarak yapılmış gıdalara ihtiyaç vardır. Yavrular için petshoplarda ve marketlerde özel olarak hazırlanmış gıdalar bulabilirsiniz. Yavru kedilerin gelişimi için bu çok önemlidir.

Annesinden ayrılmış yeni doğmuş yavru kedi için bir süt anne bulabilirsiniz. Yavrusu olmayan bir anne bulabilirseniz bu anne yavru kedinizi gönüllü emzirebilir. Bunu başaramazsanız , eczanelerden en küçük boy biberon satın alarak yada petshoplarda yeni yavru kediler için alacağınız biberon temin ederek beslemelisiniz. Biberonun ucunu delerek, bu yavrular için özel hazırlamış hazır mama yada taze keçi sütü koyarak beslemeniz gerekir.

Emzirirken yavru kedi karnı üstüne sabit tutularak biberon yere 45 derece açı ile tutulur.Yaklaştırıldığında kedi kokusunu alarak emecektir.Eğer emmiyorsa yavaşça ağzını açarak emmesi sağlanmalıdır. Yeteri kadar emdiğini karnının şişliğinden anlayabilirsiniz. Yemesi için asla zorlanmamalıdır. Eğer emmiyorsa veterinere götürmenizi tavsiye ederiz.Bu şekilde emzirmeye 4 haftalık olana kadar devam etmelisiniz.

Yeni doğmuş kedilere inek sütü vermekten kaçının , en ideal olanı keçi sütüdür.

Yavru kedi beslemek konusunda kuru gıda yada konserve gıda seçimi söz konusu olduğunda ,yavru kedinize özel yemek de yapabilirsiniz. Konserve gıda yavruya fazla nem yapabilir. Kuru gıda ise bozulma riski olmadan uzun süre saklayabileceğiniz için daha uygun olabilir.

Konserve gıdalar kuru gıdaya göre daha fazla karbonhidrat anlamına geldiği için kilo alımını kolaylaştırır. Günümüzde kedilerin en büyük hastalığı obezite olduğu için konserve yiyeceklere dikkat etmelisiniz.

Yavru Kediniz İçin Beslenme Programı

Bir çok kişi gün boyu sadece bir kap kuru gıda ile yavru kedisini beslenmeye terk eder. Ancak yavru kediler için özel bir beslenme programı yapmak gerekir.Bu beslenme programı yavru kedinizin fazla kilo almasını kontrol altında tutabileceğiniz gibi sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yavru kediler doğduktan sonra  ilk 2 hafta günde 6-7 kez, 3. haftada 4-5 kez , 4. hafta dan sonra 3-4 kez beslenmesi yeterlidir.

 

Yaş Günlük Öğün Yiyecek
0-6   hafta 6 sadece süt
6-12 hafta 4 süt + mama
12 hafta-6 aylık 3 sadece mama
6 aylık sonrası 2 sadece mama

 

Kedinizin vücut durumunu inceleyerek ek öğünler koyabilirsiniz yada beslenme aralıklarını esnetebilirsiniz. Kedinizin formunu korumalısınız.

Yavru kediniz için egzersiz yapmak sorun olmayacaktır fakat kediniz yaşlandıkça egzersiz zor hale gelebilir. Kediler miskinliği sever , zamanlarının %90 ‘ını uyuyarak geçirebilirler.Sizin kediniz de dikkat etmezseniz obez olabilir. Yavru kedinizi beslerken aynı zamanda pratik yaptırabilirsiniz.

  • Yavru kedi beslerken gıda bulmaca oynayın. Kedinize hareket ettirirken ödül olarak mama verin.Bu şekilde hem beslemiş olursunuz hem de egzersiz yaptırmış olursunuz.En azından kediniz yiyeceğe ulaşmak için bazı engellerden geçerse bu bile yeterli olabilir.
  • Kedinizin yiyeceklerini farklı yerlere koyun.Onlara ulaşmak için hareket etmek zorunda kalsın.

Kedinize konserve verdiğinizde arta kalanı en fazla yarım saat açık bırakın.Sonrasında kalanı çöpe atın.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın