Yavru Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Doğumdan sonra yavru köpekler hemen değişip gelişmeye başlarlar. Bu dönem yavru köpek sahipleri için çok hoş duyguların yaşındığı bir dönemdir. Köpeklerin birçoğu ömrü boyunca küçüküğünün davranışlarını sergiler ve yavru köpek dönemi 12 sürecektir.

Ancak köpeğinizin en göze batan hareketleri yeni deneyimler edinmesi hünerler sergilemesi ve yeni arkadaş edinmesi  oyunlar öğrenmesi yine bu dönemde olmaktadır

Yeni Doğmuş Yavru Köpek Bakımı

Yeni doğmuş her yavru normal olarak annesinin memesini bulur ve emer. İlk bir kaç hafta yeni doğmuş yavruların anne sütü alması teşvik edilmeli ve yardımcı olunmalıdır. Bir kaç haftadan sonra katı yiyecekler denemeye başlanabilir. Anne köpekler ilk günlerde yavrularının temizlik ve bakımlarını yapar kakalarını temizlerler. Yinede yavruların altındaki kakaları dikkat edilmeli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Yeni doğan yavru köpekler hem kör hemde sağırdır.Gözleri 10-14 günde açılır . Normal görebilmeleri için bir haftanın daha geçmesi gerekir. Yeni doğmuş yavru köpeklerin kulak kanalları 13-17 günde açılır ve duymaya bu süreçten sonra başlarlar. 14-21 günlük yavru köpeklerde tırnak kesme işlemini yapmak gerekir. Yavru köpekler  için tasarlanmış tırnak makası ile en geç 3. haftada tırnakları kesmek gerekir.

Yeni doğmuş yavru köpekler uykuya düşkündürler. İlk haftalarda karnı doyan normal bir yavru köpek uykudan başka birşey yapmaz. 3. hafta civarında ufak hareketlenme gezinmeler başlar.

Yavru köpeklerin anne karnındaki geliştiği ısı 38.5 Derecedir. Yavru köpekler de ilk iki hafta kendileri ısılarını kontrol edemedikleri için ısılarını kontrol etmeye özen gösterilmelidir.  Oda ısısı 30-33 derece civarında olmalıdır. Yada oda sıcaklığında tutuk yavru köpek minderine ısı takviyesi yapmak gerekir.

Sağlıklı enikler kurudur sıcaktır ve kendine hakimdir. Sağlıklı yavru köpekler acıkınca mırındanır keyifli ses çıkarır sağlıksız yavrular acı sesler çıkarırlar.

Herşey yolunda olduğunda yeni doğmuş yavru köpeklerin emmeleri 5 hafta sürmektedir. Bü sürede yavrulara mama takviyesi yapılabilir. İlk mama denemelerinde sütle karıştırılarak ve parmağınız yalatılarak denemeler yapılabilir. Ardından günde iki kez kaplarına ılık sütlü mamalar ve ardından da günde 4-5 kez mama verilebilir .

3 haftayı geçen yavrulara kıyma verilebiir. Tek başına et yeterli kalsiyum içermediği için et kemik unu ile karıştırılarak verilmesi daha doğru olacaktır. Verilen hertürlü yiyecek çok ince kıyılmış olmalıdır ve kemik unu takviyesi yapılmalıdır. Yavru köpeklerin daha çabuk büyümesi için kısa aralarla sık sık yedirilmelidir.

7-12 Haftalık Yavru Köpek Yemek Programı

Sabah —–Süt ve Tahıl

Öğlen —– Et ve Peksimet

Öğleden Sonra —- Et ve Peksimet

Akşam —- Süt ve Tahıl

12 haftadan sonra yavru köpeklerde sütlü mama kesilebilir.

Yavru köpeklerde 6 aylık oluncaya kadar günde 3 öğün yemekle devam edilebilir.

Yavru Köpeklerde 6 aydan sonra 9 aya kadar 2 öğün yerli olacaktır.

Anne sütü dışında beslenmede yavru köpeklerde kabızlık görülebilir. Bu durumlarda anüsten yumuşatıcı yağ sürülebilir. Yada ağızdan bir miktar ayçiçek yağı yutturulabilir.

Yavru Köpeklerde Kurt Sorunu

Yavru köpeklerin tamamında yuvarlak kurt sorunu görülebilir bu anneden geçmektedir. Genelde 3 . haftadan itibaren kurt tedavisi başlayabilir. Kurt tedavisi genelde 16 . haftaya kadar devam eder bu konuda veterinerden yardım almak gerekir.  6. ay ve 12 . aylarda tekrar kurt kontrolu yapılmalıdır.

Yavru Köpeklerde Aşılar

Yavru köpeklerde aşıların zamanında yapılması çok önemlidir. Bu aşılar

  • cd-canine distemter
  • cvh-canine verile hepatitis
  • cl-carinen lestospirosis ( hepatit ve nefrit)

 

 

 

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Yavru Köpek Bakımı ve Beslenmesi” için bir yorum

  • 16 Şubat 2019 tarihinde, saat 03:24
    Permalink

    Bilgilendirdiginiz icin Tsk ederim

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın