Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru köpekleri eve alır almaz bir an önce eğitime başlamak gerekebilir. Yavru köpekler sık sık tuvaletini yaparlar ve bu dönemlerde cezalandırmak doğru değildir. İlk dönemlerde her yemek sonrası denemeler yapılabilir. Kağıt üzerine yada belirlenmiş bir yere tuvaleti yaptırılabilir.

Evde yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek için en kolay yöntem kağıt üzerine yapmayı öğretmektir.

Her hareket sonrası veya yemeklerden sonra tuvalet ihtiyacı doğabilir yavru köpekler etrafı dolaşır ve koklar bu tuvaletinin geldiğinin göstergesidir.

Kağıt ve gazete üzerine kaka çiş eğitimi için yavru köpeği boş bir odaya koyun yeri kağıtlarla kaplayın .Kaka ve çiş yapıldığında diğer kağıtları kaldırın ve tuvalet yapılan kağıdı yavaş yavaş bir kenara koyun .

Bu hareketi bir süre teklarladıktan sonra yavru köpekler artık belirli bir kenara yada kağıt üzerine tuvaletini yapmayı öğrenmiş olacaklardır.

Dışarı çıkma imkanınız varsa dışarıda kakasını ve çişini yaptığında onu ödüllendirin.

Sabahları dışarı çıkma imkanınız varsa hayvan uyanır uyanmaz dışarı çıkarın ve bu davranışı bir süre tekrarlayın . Bir süre sonra hayvan kendisi tuvaletini dışarı yapmaya alışacaktır.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın