Yeni Başlayanlar İçin En İyi 13 Akvaryum Balığı

Bir akvaryum hazırlmaya karar verdiniz ve bunun için balıklarınızı belirlemeniz lazım. Bu konuda internette çok fazla bilgi var ve çok fazla da balık var. Eğer bu sizin ilk deneyiminizse ve daha önce akvaryumda balık beslemediyseniz bu yazımız sizin için iyi bir başlangıç noktası olacak. Sizin için 13 balıktan oluşan bir liste hazırladık. Ama önce bu listedeki balıklara neye göre karar verdiğimizi anlatalım

Bir balığı iyi bir başlangıç balığı yapan nedir?

Akvaryum balıkçılığı ile ilgili bilmeniz gerek ilk şey her balık birbirinden farklıdır ve rastgele balıkları seçip bir akvaryuma atamazsınız. Beslenme düzenleri de farklı. Çok fazla detaylı bir konu aslında balık seçimi. İlk kez bu işe girenler için balıkta bulunması gereken bir kaç önemli nokta var.

 • Dayanıklı ve zor koşullarda hayatta kalmaları gerekir. Balıklarınıza elinizden geldiği kadar iyi bakacağınızı biliyoruz ama ilk kez akvaryum kuruyorsanız , olumsuz şartlarda da hayatta kalabilen ve sudaki değişmelerden fazla etkilenmeyecek bir balık seçmek iyi bir karar olacaktır. Siz işi öğrenirken ufak hatalardan veya zamansız işlemlerden dolayı oluşacak zararlar azalacaktır.
 • Bakması kolay olmalı. Hala öğrenme aşamasındasınız ve sürekli ilgi ve bakım isteyen bir balık seçmemelisiniz.
 • Dost canlısı ve diğer balıklarla anlaşabilecek bir balık olmalı. Her balığın farklı saldırganlık seviyeleri vardır ve bazıları diğer türler ile barış içinde yaşarken bazıları bunu yapamaz. Bu sebeple farklı türler ile birlikte yaşayabilen balıkları tercih etmelisiniz, vaktini diğer balıklara saldırararak geçirenleri değil.
 • Akvaryumunda rahat hareket edebilmeli. Balığınızın büyüdüğünde boyutlarının ne olacağını bilmeniz akvaryumu hazırlama sürecinde önemli bir unsur. 70 cm lik bir akvaryuma büyüdüğü zaman 70 cm ye ulaşan bir balık koymanın hiç bir anlamı yok. Aşağıdaki listedeki balıkların çoğu 5-10 cm arasında.

Yeni başlayanlar için bakımı kolay 13 tatlısu balığı

Aslında aşağıdaki liste bu işe yeni başlayanlar için önerilebilecek balıkların sadece küçük bir kısmı ama çok az tecrübesi olan kişiler için bire bir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz özelliklere hepsi sahip.

Neon Tetra

Küçük oldukları için akvaryumun her köşesinden faydalanabiliyorlar. Grup içinde olmayı severler yani ne kadar fazla olursa o kada mutlu olurlar , bu yüzden ne kadar fazla bulundurabilirseniz bulundurun. Standart balık yemleri ile besleyebilirsiniz.

Danio (Zebra Balığı)

Yeni başlayanlar için en dayanıklı balıktır Zebra (Danios) Balığı. Akvaryum kurma tecrübesi olmayanlar için mükemmel bir seçim. Farklı akvaryum koşullarında hayatta kalabilirler. Genelde çok harekerliler ve izlemesi zevklidir.

Plati (Ateş Balığı)

Karma bir akvaryum için mükemmel bir seçim. Diğer tüm saldırgan olmayan balık türleri ile birlikte yaşayabilen barışçık bir tür. Bir çok farklı çeşidi ve rengi olan türleri vardır. Yemek konusunda çok seçici değiller.

Lepistes (Guppy)

Yeni başlayanlar için en iyi seçimlerden biri Lepistes. Davanışları ve karakterleri aynı olsada bir çok farklı renk seçenekleri var. Dayanıklı bir tür ve normal yemlerle beslenebilirler. 1 hafta yemek yemeden dayanabilmeleri ne kadar dayanıklı olduklarının kanıtı. Eğer Lepistes ile ilgileniyorsanız erkek ve dişileri ayırt etmeyi bilmeniz lazım. Çok fazla ürerler yani hem dişi hem de erkek Lepistes aynı akvaryum içinde varsa bir çok yavru Lepistese hazırlıklı olmanız lazım. Eğer amacınız Lepistesleri çoğaltmak değilse sadece erkek ya da sadece dişi olanları elinizde tutun.

Pangio kuhlii (Kuhli)

Anavatanı güney asyanın tropikal bölgeleri olan Pangio kuhlii yılan balığına benzeyen bir balıktır. Boyutları, sudaki değişimlere adapte olabilmesi ve barışçıl bir tür olması yeni başlayanlar listemize girmesini sağladı. Derinlerde beslenen bir tür olan Kuhli zemine ulaşan tüm fazla yiyecekleri yiyebilir. Saldırgan olmayan türler ile barış içinde yaşabilir. En az 3 tane bulunması gerekir. Büyük balıklara balık yemi gibi görünebileceği için , ufak balıkların olduğu akvaryumlara koymanızı öneririz.

Kiraz Barb (Barbus titteya)

Yeni bir akvaryuma alışmaları biraz zaman alabilen Kiraz Barb yukarıdaki maddelerin tamamına uyuyor. Sudaki değişiklilere karşı dayanıklı, arkadaş canlısı ve en fazla 5 cm ye kadar büyüyorlar. Vahşi hayatta türü tükenmek üzere olan Kiraz Barb renkli ve eğlenceli bir balık olduğu için akvaryum balıkçıları arasında favori bir balıktır. Bulundukları ortama alıştıktan sonra çok hareketli olurlar ve izlemesi keyif verir. Akvaryumda canlı bitkilerin olması kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Her tür balık yemini yiyebilirler. Alışma süreleri 2-3 haftayı bulabilir.

Ateş Ağız (Thorichthys meeki)

Üreme zamanındaki kırmızı rengi sebebiyle Ateş Ağız ismini alan balığımız yeni başlayanlar için önerdiğimiz bir tür. Üreme döneminde kendilerine özel bölgeler belirlemeyi sevselerde barışçıl bir türdür. Kendi başlarına ayrı bir akvaryumda olmaları daha iyidir ama eğer karma bir akvaryumda olacaklarsa yumurtalarını bırakabilecekleri bitki yada taşların olduğundan emin olun. Yetişkinleri 15 cm e kadar büyüyebilirler. Normal balık yemleri ile beslenebilirler. Popüler bir tür olduğu için bir çok yerde bulabilirsiniz.

İnci Gurami (Pearl Gourami)

Yeni başlayanlar için en popüler türlerden biridir. Dayanıklı ve görünüşü güzeldir. Bakması kolay ve orta seviye akvaryumlarda rahatlıkla yetiştirilebilir ancak yüzeyde hava alabilmeleri için boşluğa ihtiyaç duyarlar. Yem konusunda çok seçici değildir. Saldırgan türler ile birlikte yaşamayı sevmez. Saklanabilecekleri yerlerin olması gerekir. 

Tiger Pleco

Anavatanı Güney Amerika olan barışçıl bir türdür. Zamanlarının çoğunu akvaryumun zemininde geçirdikleri için, zemine inebilen yemler tercih edilmelidir. Tok ve mutlu olurlarsa akvaryumdaki bitkileri yemezler. Barışçıl olsada kendilerine ait alanları sevdikleri için zeminde taş ve tahta parçalerı olmasını öneririz. Boyutları 12 cm e kadar çıkabilir ve uygun şartlarda 8 yıl yaşayabilirler.

Çöpçü Balığı

Diğer türlerle barış içinde yaşayabilen farklı bir balık türü. 140 a yakın çeşidi olan bu tür ilk kez akvaryum kuracaklar için mükemmel bir seçim. Akvaryumun temiz kalmasını sağlarlar. 20 yıla kadar yaşayabilirler. En az 3 tane olmasını öneririz. 

Moli

Tuzlu ve tatlı suda yaşayabilen çok yönlü bir balıktır. Tabi bu değişimlerin ani olmaması gerekir. Çok dayanıklı bir türdür. Birçok tropik balığa göre barışçıldır. Boyut ve renk olarak bir çok farklı çeşidi vardır. Çok fazla çeşidi olduğu için doğru ortamı oluşturmak zor olabilir ama bütün moliler sıçak suyu sever, yani 25-28 derece uygun bir sıcaklıktır. Doğada bitkisel beslenmeyi tercih ederler. Sindirim sistemleri bitkisel besinleri sindirmeye daha uygundur.

Kılıçkuyruk

İsmini kılıca benzeyen kuyrundan alan Kılıçkuyruk, daha çok yeni başlayan balığı olarak bilinir. Ancak türün nadir çeşitleri ile ilgilenen büyük bir kitlede var. Bitkisel beslenmeyi tercih ederler. 12 cm e kadar büyüyebilirler. Ortamla ilgili fazla bir beklentileri yoktur. Topluluk halinde yaşamayı severler. 5 yada daha fazla olması önerirlir. 25-28 derece önerilen sıcaklık olsada daha sıcak yada soğuk sularda da yaşayabilirler. Doğada akıntının hızlı olduğu yerleri tercih ettikleri için akvaryumunuzda akıntı olan bir yer hazırlarsanız onları memnun edersiniz. 

Beta

Saldırgan bir doğaları olduğu için yeni başlayanlara önerilmesede, genelde kendi türlerine karşı saldırgan oldukları için 1 den fazla bulundurmayacaksanız bir sorun olmayacaktır. Bu listeye eklememizin sebebi görüntüsü muhteşem olması. Bakımı da oldukça kolay. Her tür yemle besleyebilirsiniz.Betaya akvaryum arkadaşı bakarken kesici balılardan uzak durun. Uzun yüzgeçleri yüzünden hedef haline gelebilirler. Gerçi Beta gibi saldırgan bir balığın yüzgeçlerini kesmeye çalışmak pek iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 13 Akvaryum Balığı” için bir yorum

 • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Bende ilk defa balık bakıcağım için hem danio hem de neon tetra aldım ama 1 2 gün içinde öldüler hepsi. Satıcının dediği her şeyi yaptım filteyi taktım suyunu ayarladım güzel bi şekilde ama böyle oldu. Dayanıklı olduğundan çok emin olamadım o yüzden

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın