Yetişkin Kediler Nasıl Beslenir ?

Kediler de insanlar gibi normal yaşam fonksiyonlarını sürdürmek için beslenmeye ihtiyaç duyarlar, kedilerde ağırlık ve beslenme miktarı kedi ırklarına göre farklılık göstermez,  yetişkin bir kedi günlük ortalama 60-80 kcal /kg ihtiyaç duymaktadır.  Kedilerin Sindirim sistemi köpeklere göre farklılık göstermektedir, bu sebep ile kedi gıdalarına belirli ilaveler yapmak gerekmektedir.

Kedilerin karaceğerde bulunan glikokinaz enzimi salgılanmaz, bu sebeple karbonhidrat düzeyi yüksek gıdaları sindiremezler, genelde protein oranı yüksek gıdaları tercih ederler, Protein en önemli kaynak et ve tavuk kaynaklı besinlerdir. Aşırı protein tüketimi ise ilerde böbrek rahatsızlığına neden olabilir. Yumurta iyi bir protein kaynağı olmasına rağmen kedilere çiğ verilmemesine dikkat edilmesi gereken bir besindir.

Karbonhidratlar her ırktan kedinin enerji ihtiyacının karşılanması için önem arz eder. Bu nedenle sindirilebilirliği yüksek nişastalı gıdaların kedilerin besinlerinde bulunması önemlidir.
Yağlar ise kedinin enerji ihtiyacını karşılamaktadır, bu nedenle kedilerin besinlerinde bulunması önemlidir. Kedilerin vücutlarında sentezlenen yağ asitleri; hücre yapısından, hormon sentezine kadar pek çok fizyolojik süreçte yer alır. Vitamin ve minerallerin de kedilerin besinlerinde bulunması önemlidir, kedilerin öğünlerinde yeterli ve dengeli miktarda bulunmalıdır. B1  Vitamininin parçalanmasında önemli rol alan  tiaminaz çiğ balıkta yer alır bu nedenle kedilere çiğ balık yedirmemeye dikkat etmek gerekmektedir.

Kalsiyom ve fosfor da kedilerin yemeğinde bulunması gerekli içeriklerdir. Kediler a vitamini sentezi yapamazlar, bu ihtiyaç için hayvansal gıdalar temin ederler, kediler sık sık yemek yemeyi severler.  Özellikle böbrek taşı problemi olan kedilerin sık sık beslenmesi önem arz etmektedir.

Sürekli olarak temiz su tüketimi önemlidir, eğer kediniz kuru mama ile besleniyorsa bu bir zorunluluktur. Konserve mamalar her zaman kediler için birinci tercihtir. Ancak bu mamaların gerekli izin ve onayları aldığından emin olun, tüketim sırasında ise son tüketim tarihine dikkat edin.

Yiyecek konusunda bazı kediler seçici olabilir, bu kediler gıdalarının değişiminden pek hoşlanmazlar. Zorunlu olarak bir değişiklik yapılacak ise bu geçiş yavaş yavaş bir alıştırma evresinin akabinde olmalıdır. Böylece sindirim sistemi de bu geçişe alışmış olacaktır. Kedilerde beslenme sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konu ise kilonun korunmasıdır, bu noktada karbonhidrat ağırlıklı tüketimin kontrol altında tutulmasında fayda sağlanacaktır.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir Cevap Yazın